Konaklama işletmelerinde hedef pazarların belirlenmesini gerekli kılan faktörler ve İstanbul ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri üzerinde bir uygulama
  1. Tez No: 51012
  2. Yazar: LALE LEVENT GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
11 ÖZET KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE HEDEF PAZARLARIN BELİRLENMESİNİ GEREKLİ KILAN FAKTÖRLER VE İSTANBUL İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN BEŞ YILDIZLI OTELLER ÜZERİNE BİR UYGULAMA Bu çalışmanın amacı, istanbul il sınırları içerisinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin genelde pazarlama faaliyetlerini özelde de hedef pazar belirleme durumlarını incelemektir. Dört aşamadan oluşan çalışmanın ilk iki aşamasında çalışmanın kuramsal açıklamaları yer almaktadır, üçüncü bölüm ise çalışmanın uygulama kısmına ayrılmıştır. istanbul il sınırları içerisinde faaliyet gösteren 18 beş yıldızlı otel işletmesinin pazarlama müdürlerine veya sorumlularına doldurtulan anket soru kağıdının incelenmesi ile yürütülen çalışmadan elde edilen bulgular iki aşamalı olarak değerlendirilmiştir. Birinci kısımda otel işletmelerinin misafirlerine ilişkin bilgiler yer almaktadır, ikinci bölüm de ise beş yıldızlı otel işletmelerinin pazarlama faaliyetlerine ilişkin bilgiler değerlendirilmiştir. Çalışmadan sonuç olarakjstanbul il sınırları içerisinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin çağdaş pazarlama anlayışından oldukça uzak oldukları saptanmıştır. öte yandan otel işletmelerinin pazarlama faaliyetleri genellikle seyahat acentaları tarafından yerine getirilmektedir. Çalışmadan elde edilen en önemli sonuçlardan birisi de, otel işletmelerinin potansiyel bütün pazarlara yönelik olarak pazarlamafaaliyetlerini yürüttükleridir. Belirli hedef pazarlara yönelen otel sayısı oldukça düşük oranlarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
I I I ABSTRACT RE: THE FACTORS NECESSARY TO IDENTIFY THE TARGETMARKET SEGMENTS IN THE ACCOMODATION INDUSTRY AND THEIR APPLICATION IN THE FIVE STAR HOTELS IN İSTANBUL The purpose of this study is to investigate in gen eral the whole marketing program and especially the program which determines the target markets of five star hotels in the district of İstanbul. The theoretical explanations consist of the first two sections of the study(which consists of three sections). The emprical part of the study is placed in the third section. The quastionaries were completed by marketing managers or other authoritiens of the eighteen five star hotels in Istanbul. The results were evaluated into two catagories.The general information about the hotel guests was placed in the first category. The information related to market research in the second one. According to the results of the study, the five star hotels in Istanbul, are quite far from the contemporary marketing system. On the other hand.the marketing ef forts in generally are handled through the travel agen cies. One of the most of the important results of the study is that the marketing plan of the hotels is orien tated toward the whole potential market.The number of hotels which are orientated to the selected market seg ments were found to be slightly low.