Transformation of the United Nations Peacekeeping in the post-Cold War Era: The Case of Somalia and Beyond
Soğuk savaş sonrası dönemde Birleşmiş Milletler barışı koruma gücünün dönüşümü: Somali örneği ve ötesi
- Tez No: 510140
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KINACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, barışı koruma misyonlarını açık bir şekilde telafuz etmemesine rağmen, barışı koruma, Birleşmiş Milltlerin'nin (BM) uluslararası barış ve güvenliğini sürdürmek için en önemli araçlarından biri haline geldi. Soğuk Savaş döneminde, barışı koruma güçleri taraflar arasında ateşkesin gerçekleşmesinden sonra görevlendirildi. Barış Gücü, ateşkesin izlenmesi ve sürdürülmesinden ve savaşan taraflar arasında tampon bölgelerin oluşturulmasından sorumluydu. Soğuk Savaşın sona ermesiyle barışı koruma, daha karmaşık ve tehlikeli çatışmalara karşılık vererek gelişti. Bu dönemde barışı koruma görevlileri sadece barışı sağlama görevini üstlenmedi, aynı zamanda barışı koruma,barışı güç kullanarak sağlama ve barışı tesis etme süreçlerinde de yer aldı. Sonuç olarak, geleneksel barışı koruma büyük ölçüde değişti. Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonlarının yeni nesli ortaya çıkmaya başladı ve örgüt, savaşan tarafların rızasını alma, tarafsızlık ve meşru müdafaa dışında güç kullanmama gibi prensipleri olan geleneksel barışı koruma ilkelerinin ötesine geçti. Soğuk Savaş sonrası BM barışı koruma misyonlarıN, Soğuk Savaş sonrası patlak veren çatışmalara karşı daha zorlayıcı ve müdahaleci bir karşılık vermeyi gerektirdi. Barışı koruma misyonları değişti ve onların yetki ve hedefleri genişledi. Bu tez, geleneksel barışı korumadan ikinci nesil barışı korumaya ya da çok boyutlu barışı korumaya geçişi açıklamakta ve Soğuk Savaş sonrası dönemde BM barış gücünün bu dönüşümünün ardındaki nedenlerini araştırmaktadır. Araştırma, bu dönüşümü BM'nin Somali'deki müdahalesi ile analiz etmektedir. Somali vakası, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra BM'nin barışı koruma mekanizmasını etkileyen ve şekillendiren önemli müdahalelerden biriydi. Ayrıca Genel Sekreter Butros Butros-Gali tarafından önerilen barış inşası ve barışı güç kullanarak sağlama kavramlarının uygulanması için bir test örneği olarak da değerlendirilebilir. Ayrıca bu tez, BM'nin 1990'lı yıllardaki başarısızlıklarından sonra 2000'de yayınlanan Brahimi Raporu üstünde de durmaktadır. Brahimi Raporu ile barışı koruma güçlerinin kapasitelerini güçlendirmek ve başarılı operasyonlar gerçekleştirmeleri için somut ve etkili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the United Nations Charter does not articulate peacekeeping missions, the peacekeeping has become one of the most important instruments of the UN to maintain international peace and security. During the Cold War period, peacekeeping forces were deployed between parties after the cease-fire was reached. Peacekeepers were mainly responsible for monitoring and maintaining the ceasefire and creating buffer zones between warring parties. With the end of Cold War, peacekeeping has evolved in response to more complex and dangerous conflicts. In this period, peacekeepers not only assumed a task of keeping the peace but also took part in the peacemaking, peace-enforcement, and peace-building processes. As a result, traditional peacekeeping changed dramatically. A new generation of the UN peacekeeping missions has begun to appear and the organization has moved beyond its traditional peacekeeping principles which are the consent of warring parties, non-use of force except in self-defense and impartiality. The post-Cold War UN peacekeeping missions have required more forceful and interventionist response to conflicts that broke out after the Cold War. It has shifted and expanded its mandates and objectives. This thesis elucidates the transition from traditional peacekeeping to second-generation peacekeeping or multidimensional peacekeeping, and investigates the reasons behind this transformation of the UN peacekeeping during early post-Cold War era. The research analyses this transformation through UN's intervention in Somalia. The Somalia case was one of the significant interventions of the UN after the end of Cold War that affected and shaped the evolution of peacekeeping. It can also be considered as test case for the practice of the concepts of the peace-building and peace-enforcement which were proposed by Secretary-General Boutros Boutros-Ghali. Briefly, the thesis seeks to depict the transformations of the UN peacekeeping undergone after the Cold War and investigates the UN reform efforts immediate after the Cold War. This thesis also focuses on the Brahimi Report published in 1999 after the failure of the UN in the 1990s. With the Brahimi Report, concrete and effective recommendations were put forward to strengthen the peacekeeping capacities and to establish successful operations.