8 haftalık kort tenis antrenmanının 10-12 yaş aralığındaki çocuklarda bazı motorik özellikler ile dikkat gelişimleri üzerine etkisi
The effect of 8-week court tennis training on some motor skills and attention development in children aged 10-12 years
- Tez No: 510139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL BERKAN ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmaya 10-12 yaş aralığında, yaş ortalaması 11,43 ± 0,68, antrenman yaşı 2 ± 0 yıl olan deney grubu ve yaş ortalaması 11,57 ± 0,63 olan kontrol grubu olmak üzere toplam 60 gönüllü çocuk katılmıştır. Deney grubuna rutin çalışmalarına ek olarak içeriği dikkati ve bazı motorik özellikleri geliştirmeye yönelik driller içeren 8 haftalık bir antrenman programı uygulanıp esneklik, reaksiyon, el kavrama kuvveti ve dikkat düzeylerine olan etkisi incelenip sedanter grupla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 paket programında yapılmıştır. Çalışmada ön test son test modeli uygulanmıştır. Deneklerin ilk olarak boy ölçümleri alınıp sırasıyla otur uzan testi, Tanita BC 418 marka profesyonel segmental vücut analiz monitörüyle vücut kitle indeks ölçümü, Bourdon dikkat testi (harf formu), Takei marka el dinamometresi kullanılarak el kavrama kuvveti ve Nelson el reaksiyon testleri uygulanmıştır. 8 hafta sonrasında ölçümler tekrar edilip karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre deney gurubu ön test son test karşılaştırmasında sol el kavrama kuvveti ve dikkat düzeylerinde son test lehine anlamlı düzeyde fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 60 volunteer children participated in the study between the ages of 10 and 12, the average age was 11.43 ± 0.68, the experimental group was 2 ± 0 years and the control group was 11,57 ± 0,63. İn addition to their routine work, an experimental 8 - week training program with drills aimed to improve attention and some motoric features was performed in the experimental group and its effect on flexibility, reaction, hand grip strength and attention levels was investigated and compared with the sedanter group. Analysis of the data was done in SPSS 22 package program. A pre-test post test model was applied in the study. Subjects were first measured for height, followed by a sit-up test, a body segment index with a Tanita BC 418 professional segmental body analysis monitor, a Bourdon attention test (letter form), hand grip strength using a Takei brand hand dynamometer and Nelson hand reaction tests. After 8 weeks the measurements were repeated and compared. According to the results obtained, significant difference was found in left hand grip strength and attention level in favor of post test in pretest test post test comparison of experimental group.