Manzum hikâyeler mecmuası (Metin-inceleme-sözlük)
Poetic stories (Text – analysis – dictionary
  1. Tez No: 510154
  2. Yazar: YASMIN HAJI EBRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BİNNUR ERDAĞI DOĞUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Hajı Ebrahim, Yasmin. Manzum Hikâyeler Mecmuası/Metin-İnceleme-Sözlük. Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Eserimiz, Manzum Hikâyeler Mecmuası adı altında Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonunda 06 Mil Yz 3211 yer numarasıyla kayıtlı bulunmaktadır. Arşiv kataloğunda yazarı belli olmayan bir mesnevi yazmasına rağmen eserin sonunda müstensihinin Molla Osman ve eser isminin ''Kitab-ı Destan'' olduğu kaydedilmiştir. Metinde yer alan konular klasik mesnevilerdeki konularla örtüşmektedir. Eserin yazılış sebebi ise manzum hikâyeler aracılığı ile dinleyenlere ya da okuyanlara dini bilgiler aktarmak ve insanları bu konularda bilgilendirmektir. Farklı konuları barındıran bu eser, toplam altı hikâyeden oluşmaktadır. Eser, 18. ve 19. Yüzyıl Osmanlı Türkçesinin yanı sıra Eski Anadolu Türkçesinin imla, ses ve şekil bilgisi özelliklerini barındırmaktadır. Bu çalışmamızda, eserin çeviri yazısı ile metnin imla, ses ve şekil bilgisi özellikleri üzerinde inceleme yapılmış olup eserin söz varlığı yapılan dizin çalışması ile birlikte ortaya konulmuştur. Bu eser bu alana ilgi gösteren araştırmacıların bilgisine sunmak ve eseri bilim âlemine tanıtmak için hazırlanmıştır. Anahtar Sözcükler Manzum, Mesnevi, Hikâye, Dizin, İnceleme
Özet (Çeviri)
Hajı Ebrahim, Yasmin. Poetic Stories (Text – Analysis – Dictionary), Master Thesis, Ankara, 2018. Our study is registered in the Turkish National Library Registers Collection under the name of Manzum Hikayeler Mecmuası with 06 Mil Yz 3211 registration number. Despite a the writer of mesnevi is anonymus in the archive, it was noted that the scribal was Molla Osman and the study is named“Kitab-ı Destan”at the end of the book. The topics in the text coincide with those in the classical mesnevi's. The reason for writing the study is to convey religious information to listeners or readers through poetic narratives and to inform people about these issues. This study, which contains different topics, consists of a total of six stories. The study has features of the 18th and 19th century Ottoman Turkish language as well as the spelling, sound and morphology of the Old Anatolian Turkish language. In this study, the characteristics of the spelling, sound and morphology of the text with the translation of the work have been examined and the work has been put together with the spoken literature. This study has been prepared to present the researchers that interested in this field and to introduce them to the world of science. Key Words Poetic , Masnavi , Story , İndex , Examination