İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nda bulunan OE_YZ_0333 numaralı tasavvufi bir şiir mecmuası (İnceleme –çeviriyazı & mestap tasnifi)
A sufistic compilation with OE_YZ_0333 item number at Atatürk Library of İstanbul Metropolitan Municipality (Analysis – transcription & mestap classification)
- Tez No: 754644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY GENÇTÜRK DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu tezde işlenen konu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Atatürk Kitaplığı'nda OE_YZ_0333 demirbaş numarası ile bulunan ve 38 yapraktan oluşan tasavvufi bir şiir mecmuasıdır. Bu çalışmanın en önemli amacı eserdeki manzum metinleri divan yahut başka kaynaklardaki versiyonları ile mukayese ederek doğruya en yakın olacak şekilde transkripte etmektir. Bunun yanı sıra, eserde şiiri bulunan şairlerin kimliklerini tespit etmek ve şiirler hakkında bilgi vermek de hedeflenmiştir. Bu Mecmua'da yazı stili eser boyunca değişmediğinden eseri tek bir müstensihin meydana getirdiği düşünülmektedir. Bu da eserin ortak bir ürün değil kişisel bir ürün olduğunu ortaya koymaktadır ki bu noktada eserin üretim nedeni ve tüketim şekline dair bilgi edinilebilir. Buna bağlı olarak eserde şiiri bulunan şairlerin hayat hikâyeleri araştırılmış ve edebî yönelimlerine bakılmıştır. Nitekim bu çalışmada eserdeki şiirler ve bu şiirlerin yaratıcılarının yaşamlarını inceleyerek edindiğimiz ipuçları ile bütün bir mecmuanın oluşturulma sürecini belirleyen faktörler üzerinde de durulmuştur. Aynı zamanda Mecmua'da bulunan şiirlerin MESTAP'a göre tasnifi de yapılmıştır. Son olarak bu tezde, sadece Mecmua'yı transkripte etmeye odaklanılmamış, aynı zamanda içeriğe dair detaylı bir araştırmaya girilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis an sufistic compilation with OE_YZ_0333 item number which we have taken from the Atatürk Library of İstanbul Metropolitan Municipality. The fundamental aim of this research is to create the most accurate transcription of the Compilation by comparing the poems which are in the text with the other versions of them. Also, we tried to detect the identities of the poets whose poetries are included in the Compilation and to reveal some information about the poems such as a meter or missing/ extra verse units of the poetries. The other purpose of this study is to find out why this Compilation was created and how it was consumed. The Compilation which is consist of a wide variety of poetries was not compiled by different assemblers because the style of handwriting which was used in the whole text was never changed. It shows that this Compilation is a private compilation and it reveals some causes of the creation process and the consumption methods of the Compilation. Correspondingly, the Compilation has been studied from the point of literary tendencies which were internalized by the poets. Therefore, we studied the whole manuscript by searching for the reasons for production with the following footprints in the text and lives of the poets. Then we create a classification of the Compilation according to MESTAP project. Finally, the significance of this thesis is that it purposes to reach the information of production and consumption process of the Compilation by overreaching that doing just transcription of the text.