Ev stüdyolarında el yapımı malzemelerle (DIY) akustik düzenleme
Acoustic arrangement with do it your self (DIY) materials in home studios
  1. Tez No: 510183
  2. Yazar: HASAN AYEKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEM ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ses kayıt stüdyoları; içinde akustik, psikoakustik, mimari, elektrik, elektroakustik ve teknoloji barındıran alanlardır. Ses kayıt ve prodüksiyon işlemleri her adımda sonuçta çıkacak işin kalitesini etkilemektedir. Bunların başarılı uygulandığı örneklerde hem teknolojiye ulaşma hem de eğitimsel süreçlerin olumlu etkisi sonucu çıkan işlerin ''başarı'' oranı oldukça yüksektir. Gelişen teknoloji ve pazar sayesinde bu işlemlerin başarılı uygulandığı yerlerin stüdyo ekipmanlarına ulaşılabilmesine rağmen stüdyolardaki akustik konfor yeterince sağlanamamaktadır. Bunun başlıca sebebi olarak akustik projeleri gerçekleştiren uygulama ve tasarımcıların azlığı, stüdyo sahibinin akustik şartların sonuca olan olumlu etkisini bilmemesi ve bu akustik projelendirme ve uygulamalarının getirdiği mali yükümlülüklerdir. Artık gelişen teknoloji ses kayıt ve müzik prodüksiyon işlemlerini evlere, garajlara, yatak odalarına kadar taşımıştır. Profesyonel ses stüdyolarında yapılan işlemlerin bazıları ev stüdyolarında yapılmaya başlanmıştır. Ancak bu işlemin evlere taşınmasıyla birlikte ses fiziği, akustik, mimari gibi konularda sorunlar da baş göstermiştir. Bu çalışma ise ev stüdyosunda projeler yapan kişilerin bazı çalışmalar ve uygulamalar ile sonuç ürününün ''kalitesini'' ve ''başarısını'' daha üst bir düzeye çekmesine yardımcı olacaktır. El yapımı (DIY) malzemeler ile ev stüdyosunda akustik düzenleme yaparak karşılaştıkları olumsuz sonuçlardan kurtulacaklardır. Bu çalışmada, ses ve müzik endüstrisi tarihsel gelişimi, sesin yapısı, oluşumu, hareketi, dalga oluşumu, dalga parametreleri, açık ve kapalı alanda ses yayılımı, ses stüdyoları ve tipleri, ses kayıt stüdyolarında akustik performans değerlendirme kriterleri, ses kayıt stüdyolarında yalıtımın ve akustik düzenlemenin sonuca etkisi, profesyonel stüdyolar ve ev stüdyoları arasındaki farklar, ev stüdyosunda sağlanabilecek en ideal şartlar, ses yalıtım malzemeleri ve bu malzemelerin farkları incelenmiş ve sonuç bölümünde ise bu başlıklarla ilgili genel bir değerlendirme yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sound recording studios are places which consist acoustics, psychoacoustics, architecture, electricity, electroacoustics and technology. Sound recording and production processes affect the quality of the work to be done at every step. In the developed countries which are leading of this sector, as the result of both the achievement of technology and the positive effects of educational processes, the“success”rate of the works are pretty high. In our country, although the studio equipment of the developing countries can be reached thanks to the developing technology and the market, the acoustic comfort in the studio is not provided sufficiently. The main reasons for this are the lack of practices and designers that perform acoustic projects, the financial obligations of these acoustic projecting and applications and the fact that the studio owners do not know the positive effect of acoustic conditions as the result. The evolving technology has carried sound recordings and music productions into homes, garages, bedrooms now. Some of the processes performed in professional sound studios have started to be done in home studios. However, with the transportation of this process to the houses, problems such as sound physics, acoustics and architecture have also started to occur. This study, on the other hand, will help people who project in the home studios with putting the end product into a higher level of“quality”and“success”with some touches. By making acoustic arrangements with do it yourself (DIY) materials in their home studio, they will get rid of their negative consequences. In this study, the historical development of the sound and music industry, sound structure, formation, movement, wave formation, wave parameters, sound propagation inside and outside, sound studios and types, acoustic performance evaluation criteria in sound recording studios, isolation and acoustic regulation differences between professional studio and home studios, the ideal conditions to be achieved in home studio, sound insulation materials and their differences were researched and in the conclusion section, a general evaluation was made and suggestions were presented.