The effects of social media based brand communities on brand trust and intention to online purchase
Sosyal medya tabanlı marka topluluklarının marka güvenirliliği ve online satınalma niyetine etkisi
  1. Tez No: 510184
  2. Yazar: NADİRE MİNE BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sosyal medya bazlı marka grupları sosyal medyanın çeşitli platformlarında herhangi bir markayı beğenen bireylerin bir araya geldikleri topluluklardır. Bu araştırmada sosyal medya platformlarından en sık ve yaygın olarak kullanılan Instagram sosyal ağındaki marka gruplarının marka güven ve online satınalmaya etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma Instagram kişisel bakım marka gruplarından herhangi birini takip eden kullanıcılardan oluşmuş olup toplamda 301 kişiden elde edilen istatistiksel tekniklerle test edilmiştir. Yapılan tüm analizler sonucunda, tüm model genel bazda ele alındığında sosyal medya bazlı marka grupları paylaşılan alışkanlıklar ve gelenekler ile gruba karşı sorumluluk değişkenlerini etkilemektedir olarak saptanmıstır, bu etki sosyal ağ oluşturma, toplulukla bağlantı, izlenim yönetimi ve marka kullanımını etkilemiştir sadece paylaşılan ortak bilinç sosyal medya bazlı marka gruplarından etkilenmemiş olarak saptanmıştır. Aynı zamanda markaya olan güven online satınalma davranışını da pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Social media based brand communities are groups constituted on the platform of social media. The purpose of this study is that to determine the effect of social media based brand communities effect on brand trust and intention to online purchase behaviour. The survey was conducted with a sample size of 301 people who are member of any personal care brand community in Instagram. We used IBM SPSS 20 softwares for analysis of the results. The study showed that social media based brand communities created on social media have positive effects on community markers which have positive effects on value creation practices. These kind of communities might raise brand trust through brand use, community engagement, social networking and impression management practices. It can be concluded from the related analysis that brand trust has a full mediating role in converting value creation practices into online intention to purchase.