Türkiye'de opera sanatının yaygınlaştırılmasında yeni bir model: Gezici opera
  1. Tez No: 51020
  2. Yazar: ALTAN AKATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu araştırma Türkiye ' de Opera Sanatı * nın yaygınlaştırılmasında yeni bir model olan Gezici Opera * nın önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma verileri geçerli ve güvenli kaynaklardan toplanmıştır. îlk aşamada dünyada Opera Sanatı 'nın doluşu ve gelişimi incelenmiş, ikinci aşamada Türkiye'de Opera çalışmaları araştırılmış, üçüncü aşamada Türkiye'de Opera Sanatı ' nın karşılaştığı sorunlar ortaya konmuş, dördüncü aşamada ise Türkiye'de Opera Sanatı 'nın yaygınlaştırılması için Gezici Opera gerekli midir sorusuna yanıt verilmiştir.Elde edilen bilgiler sonucunda Gezici Opera' nın Türkiye'de Opera Sanatı ' nın yaygınlaştırılmasında ve geliştirilmesinde vazgeçilmez bir yere sahip olduğu ve bu konuda etkili olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out with the aim of showing the significant role of a new model, Touring Opera Company, could play in efforts to expand interest in opera within Turkey. The data was obtained from appropriate and current sources. In the first part, the origins and development in opera world wide has been researched. In the second part, work carried out for opera in Turkey was studied. The third part consist of problems that opera faces in Turkey and in the final part arguments were advanced and supported on the question of if a Touring Opera Company is essential in order to broaden the interest in opera. As a conclusion, it is claimed that a Touring Opera Company would play a fundamental role in the popularization and progress of opera in Turkey.