Opera eğitiminde ses araştırmaları işlevi ve önemi
- Tez No: 51021
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Opera Eğitiminde Ses Alıştırmaları konusundan önce ses eğitiminin temeli olan nefes ve atak konusu ele alınmıştır. Ses oluşumunun ilk basamağı olan nefes konusu anlatıldıktan sonra ses türleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra teknik konular üzerinde durulmuş, ses eğitimi sırasında izlenebilecek yollar örneklerle anlatılmıştır. Konular anlatılırken çeşitli uzmanların konuyla ilgi düşüncelerine ve görüşlerine yer verilmiş, değişik kaynaklardan alıntılarla konular pekiştirilmiştir. Ses alıştırmalarının iyi şarkı söyleyebilmek için ne derece önemli olduğu üzerinde durulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde ses eğitimi konusunda gerek eğitimci, gerekse yorumcu olarak kariyer yapmış olan kişilerle karşılıklı yapılmış konuşmalardan bölümler alınmış, kullandıkları alıştırmalardan örnekler verilmiştir. Son bölümde de ses eğitiminin önemi ve temel kurulları hakkında bilgi verilmiştir. Bu araştırmada daha çok yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır. ten.»^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research paper Breathing and Atact, which are the two essential subjects in vocal training, were handled before the vocal exercises. After breathing is analized, which is the first step of singing, types of voices were explained. Later, the technical subjects were discussed by giving some hints on vocal exercises with examples. While dealing with the subject ideas of some experts on singing were discussed and the importance of the vocal exercises in singing is emphasized. In the third part of the reseacrh pager interviews with some of the vocal experts such as singers and trainers takes place with their own exercises. In the last part the important and essential rules of vocal training are given. This research paper is written by using mostly foreign searces.