Standardization of maximal voluntary isometric contraction (MVIC) measurements from the elbow flexors
Dirsek fleksör kaslarından alınan maksimal istemli izometrik kasılma ölçümlerinin standardizasyonu
- Tez No: 510220
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SITKI TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmalarda ve klinik ortamda sıkça ölçülmesine rağmen, maksimal istemli izometrik kasılmanın ölçümü için literatürde, bilhassa denek olan kişinin veya hastanın tamamlaması gereken deneme sayısı ve de maksimal istemli denemelerin arasındaki dinlenme süresini belirten standardize edilmiş bir referans protokol bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı deneklerde maksimal istemli izometrik kasılma ölçümü için kullanılmak üzere yorgunluğa sebep olmayan bir protokol geliştirmek idi. 18-34 yaş arası toplam 51 denek bu çalışmaya katılmıştır. Denekler, maksimal kasılmaların arasındaki dinlenme süresine göre (yani 10, 15, 30, veya 60 saniye) farklılık gösteren 4 farklı protokolden 1'ini tamamlamaya rastgele şekilde atandı. Denekler, maksimal dirsek fleksiyon kasılmasını güç ölçen bir sensöre uygularken bipolar yüzeyel EMG elektrodlar aracılığıyla biseps kasından kayıt alındı. Denekler toplam 26 tane maksimal izometrik kasılma tamamladı. Her kasılmanın süresi 5 saniye idi. Her kasılma için kasılma kuvveti, yüzeyel EMG, sübjektif ağrı ve sübjektif yorgunluk ölçüldü. Denemeler arasındaki farklılıkları karşılaştırmak için önce parametre dışı istatistiksel testler yapıldı. Daha sonra, yorgunluğun kademeli olarak geliştiği göz önünde bulundurularak verilerin, ilk 10 denemenin ortalamasına göre oluşan değişiklikleri incelemek için, birikmeli toplam grafikleri çizildi. EMG kaydından reflekslerin başlangıç noktasını saptamak için kullanılan hata kutusu metodu, birikmeli toplam grafiklerinde görülen devamlı artış veya düşüşlerin anlamlı olup olmadığına karar vermek için kullanıldı. Kuvvet verilerinden oluşturulan birikmeli toplam grafikleri, 60, 15 ve 10 saniye dinlenmeli protokollerde anlamlı düşüşler belli etti. Yüzeyel EMG kaydından hesaplanan mediyan frekans değerlerinin birikmeli toplam grafiklerinde sadece 15 ve 10 saniye dinlenmeli protokollerde anlamlı düşüş tespit etildi. Bütün protokollerde, sübjektif ağrı ve sübjektif yorgunluk verilerinin birikmeli toplam grafiklerinde anlamlı artışlar görüldü. Sübjektif ağrı ve sübjektif yorgunluk grafiklerinde, en erkenden ortaya çıkan anlamlı artışlar 10 saniye dinlenmeli protokolü tamamlayan grupta görüldü. 15 saniye dinlenmeli protokolde, 5. kasılmadan sonra periferal yorgunluğun ortaya çıktığı ama 25 deneme sonrasında bile bu protokolün merkezi yorgunluğa sebep olmadığı sonucuna varıldı. Öyle görünüyor ki, 15 saniye dinlenmeli protokol, denek olan kişinin deneye olan dikkatini ve motivasyonunu yüksek tutmasına vesile oldu. Dolayısıyla, dirsek fleksiyon kaslarının maksimal istemli izometrik kasılma seviyesinin seri tespiti için her biri arasında 15 saniye dinlenme süresi olan 5 tane kasılmadan oluşan bir protokol önermekteyiz. Ayrıca, kasılma sırasında deneklere teşvik edici yüksek sesli tezahürat yapılmasını ve insan performansının doğal değişkenliği nedeniyle 5 denemenin ortalamasının alınmasını öneriyoruz. Son olarak, kasılma kuvveti ve mediyan frekans verileri kullanılarak yorgunluk tespiti yapılabilmesi için birikmeli toplam grafikleri ve hata kutusundan oluşan yeni bir metot sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the routine measurement of maximal voluntary isometric contraction (MVIC) in research and in the clinic, no reference protocol for collecting MVIC measurements exists in the literature, specifically, with regards to the number of MVIC attempts to be performed and the duration of the rest period between contractions. The aim of this study was to develop a non-fatiguing MVIC protocol for the elbow flexors of healthy subjects. A total of 51 subjects, ages 18-34, participated in the study. Subjects were randomly assigned to complete 1 of 4 MVIC protocols with different rest periods (i.e. 10, 15, 30, and 60 seconds) between each maximal contraction. Maximum force applied to a force sensor, surface EMG of the biceps brachii muscle, subjective pain and subjective fatigue self-report scores were recorded for each attempt. Nonparametric statistical tests were used to determine differences between attempts but were inconclusive. As the development of fatigue is gradual, cumulative sum (CUSUM) charts were also constructed to explore subtle but persistent shifts in the data from the average of the first 10 attempts. An error box method, similar to what has previously been employed to detect reflex onset from electromyography records was used to determine whether continuous positive or negative deflections in the CUSUM charts were significant. CUSUM charts of the force data revealed significant negative deflections in force in the 60s, 15s and 10s groups, and in median frequency in the 15s and 10s groups. Significant positive deflections in the CUSUM charts of pain and fatigue self-report data were evident in all groups. For both pain and fatigue self-report scores, the deflections with the earliest onset were seen in the 10s group. It was concluded that the protocol with 15s of rest resulted in peripheral fatigue starting after attempt 5, but no central fatigue even after 25 successive attempts. The protocol with 15s of rest seems to have been conducive in maintaining the subject's attention to the task and motivation to do well. For the rapid assessment of elbow flexion MVIC, we therefore suggest a protocol consisting of 5 attempts, with a rest period of 15s between each attempt. We also suggest that the research team provides live encouragement during the contractions and averages the force values from the 5 attempts, given normal fluctuations in human performance. Finally, we propose a method for detecting fatigue from maximal force and median frequency data using CUSUM charts with error boxes.