Kastamonu (Türkiye) Trichoptera (Insecta) faunasına katkılar
Contributions to the Trichoptera (Insecta) fauna of Kastamonu (Turkey)
  1. Tez No: 510233
  2. Yazar: SELİME KUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Kastamonu Üniversitesi Biyoloji Bölümü, Zooloji Laboratuvarında depolanan erişkin Trichoptera örnekleri ile yapılmıştır. Örnekler 2005-2007 yıllarının Mayıs-Eylül ayları arasında Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Küçükbasmacı tarafından Kastamonu'dan toplanmıştır. 385 erişkin Trichoptera örneği teşhis edildikten sonra, 12 familyanın (Hydropschidae, Rhyacophilidae, Hydroptilidae, Polycentropodidae, Psychomyiidae, Goeridae, Philopotamidae, Glossosomatidae, Lepidostomatidae, Limnephilidae, Leptoceridae, Beraeidae, Ptilocolepidae) 14 cinsine ait 23 tür tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmamızda tespit edilen Trichoptera türlerine ait, habitat ve fenoloji bilgisi ile Türkiye ve dünyaya dağılışı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with adult Trichoptera specimens stored in the zoology laboratory of the Biology Department of Kastamonu University. The samples were collected between May and September 2005-2007 by Dr. İbrahim Küçükbasmacı from Kastamonu. After 385 adult Trichoptera specimens were identified, 23 species belonging to 14 genera of 12 family (Hydropschidae, Rhyacophilidae, Hydroptilidae, Polycentropodidae, Psychomyiidae, Goeridae, Philopotamidae, Glossosomatidae, Lepidostomatidae, Limnephilidae, Leptoceridae, Beraeidae and Ptilocolepidae) were determined. In addition, belonging to the caddisfly species which identified in our study, habitat and phenology information and distribution on Turkey and the world are given.