Oktay Rifat'ın tiyatroları
The theatres of Oktay Rifat
- Tez No: 510241
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türk edebiyatında genellikle şairliği ile bilinen Oktay Rifat'ın tek yönlü bir sanatkâr olmadığı bu zamana kadar çok dillendirilen bir konu değildir. Ne var ki Rifat resim ile birlikte edebiyatta yine roman ve tiyatro alanında da birçok örnek vermiştir. Bu çalışmada onun tiyatroculuğu üstünde durulmuş ve tiyatro eserleri üzerine gerek sosyolojik gerek psikolojik incelemeler yapılmıştır. Bu incelemelerin hemen hemen hepsi bireyin, içinde bulunduğu toplumun yozlaşması ile birlikte değişen değerlerden nasıl etkilendiği hakkındadır. Böylece yapılan bu çalışma onun şiirlerinde görülen“toplumsallık”çizgisinin bir tezahürü olarak, oyunlarını ele almış ve onun sanatçı kişiliğinin başka bir yönünü vurgulayarak bu kişiliği tamamlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, Oktay Rifat, who is usually known for his poetry, is not a one-way artist until this time. However, Rifat has given many examples of novels and plays in the field of literature together with the painting. This study focused on his understanding of theatre and the works of theatre on both sociological and psychological investigations were made. Almost all of these reviews are about how the individual is affected by the changing values with the degeneration of the society in which he / she resides. Thus, this work, as a manifestation of the line of“sociality”seen in his poems, dealt with his plays and attempted to complete this personality by emphasizing another aspect of his artistic personality.