Stakeholders' perception of the academic writing needs of EMI university students and how these needs are met: A case study
Tarafların bakış açısından İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki öğrencilerin akademik yazma ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların nasıl karşılandığı: Vaka çalışması
- Tez No: 510256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Ankara'da ki bir devlet üniversitesinin değişik bölümlerinde, tamamen ya da kısmen İngilizce eğitim gören üniversite öğrencilerinin akademik yazma ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığını tarafların gözünden keşfetmeyi amaçlamıştır. Veriler farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinden (S=346), üniversitenin hazırlık bölümünde görev alan İngilizce okutmanlarından (S=57) ve farklı bölümlerde alan dersleri veren profesörlerden (S=35) anket doldurma yoluyla toplanmıştır. Daha fazla veri gönüllü olan İngilizce okutmanlarından (S=18) ve profesörlerden (S=23) bire bir yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki ana tarafların algılarına göre hazırlıkta öğretilen yazma becerileri farklı disiplinlerin gerektirdikleriyle örtüşmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the academic writing needs of university students studying in various departments of a state university in Ankara, Turkey, where the medium of instruction is fully or partially English, and whether these needs are met as perceived by the main stakeholders. Data come from questionnaires filled by undergraduate students studying in various departments (N=346), English language instructors teaching the English Preparatory school of the university (N=57), and professors teaching in various departments (N=35). Further data were collected via one-on-one semi structured follow up interview with volunteered English language instructors (N= 18) and department professors (N= 23). The results of the study reveal that the skill of writing taught in the preparatory school does not seem to match what different disciplines require in the departments as perceived by main stakeholders.