Subjective social status and perception of inequality: A cross-national study
Öznel sosyal statü ve eşitsizlik algısı: Ülkeler arası bir çalışma
- Tez No: 510264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYİR NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma gerçek eşitsizlik ile eşitsizlik algısı arasındaki anlamlı farkı göstererek, (1) kişinin kendi toplumunda eşitsizliğe ilişkin görüşünü ve (2) kendi öznel sosyal konumunu oluşturan faktörleri incelemektedir. Bu araştırma, Norveç, Ukrayna, ABD ve Türkiye olmak üzere dört örnek ülke için uluslararası bir anket verisi kullanmaktadır. Söz konusu örneklem ülkeleri, eşitsizliğin istatistiksel olarak hesaplanması ile algılanan eşitsizliğin öznel raporları arasındaki fark açısından çeşitlilik göstermektedir. Bu ampirik çalışma, (1) eşitsizliğin algılanması veya yanlış algılanması ve (2) göreceli toplumsal konumla ilişkili faktörleri ve yanlılıkları ortaya çıkarmak için iki analitik model geliştirir. Bu tezin bulguları, eşitsizliğin algısının siyasi önyargılarla ilişkili olduğunu, öte yandan öznel sosyal statünün büyük ölçüde nesiller arası hareketliliğin algılanmasıyla şekillendiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Showing the significant difference between the reality and the perception of inequality, this study examines factors that constitute (1) a person's opinion of inequality in his or her own society and (2) his or her subjective social position. This research uses a crossnational survey data for four sample countries, namely Norway, Ukraine, United States and Turkey. Mentioned sample countries differ in terms of the gap between the statistical calculation of inequality and subjective reports of the perceived inequality. This empirical study develops two analytical models to reveal factors and biases associated with (1) perception or misperception of inequality and (2) relative social position. Findings of this thesis suggests that perception of the inequality is associated with political biases. Subjective socialstatus, on the other hand, is predominantly shaped by the perception of intergenerational mobility.