Bölgesel kalkınmada termal turizm: Eskişehir iline yönelik bir inceleme
Regional development in thermal tourism: A disquisition for the province of Eskişehir
  1. Tez No: 510263
  2. Yazar: ELİS DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Turizm gelirleri ülke ekonomileri üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Türkiye, en çok turist çeken ülkeler sıralamasında ilk on ülke arasında yer alırken en çok turizm geliri elde eden ülkeler sıralamasında ilk on ülke arasına girememektedir (Çeken, 2016: 113; TÜİK, 25 Şubat 2017; UNWTO, 2017: 6). Turizm gelirinin artarak iktisadi kalkınma sürecine destek olabilmesi için alternatif turizm türlerinden biri olan ve sağlık turizmi kapsamında yer alan termal turizmin Türkiye için ayrıcalıklı bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Türkiye gerek tarihi gerek coğrafi özellikleri ile eşsiz bir termal turizm merkezi olmasına rağmen sahip olduğu doğal kaynakları termal turizm alanında yeterince değerlendirememekte ve önemli gelir kayıpları yaşamaktadır (Tontuş, 5 Mart 2017). Bu bağlamda zengin termal kaynaklara ev sahipliği yapan illerimiz arasında yer alan Eskişehir'de de maalesef Türkiye'nin genelinde olduğu gibi termal kaynakların termal turizme yeterince entegre edilemediği düşünülmektedir. Çalışma kapsamına Eskişehir'de Turizm İşletme Belgesi'ne sahip olan ve bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından ''Kaplıca Tesisi İşletme İzni'' verilmiş tesisler alınmıştır. Bu sayede tesislerin termal kaynakları termal turizm amaçlı olarak kullanımı ve termal kaynakların bölgesel kalkınmaya etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Tesislerin yöneticileri ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tesislerin termal tedavi uygulamaları, termal tedavi uygulamalarının türleri, destek tedavi seçenekleri, sorunları ve devlet politikaları kapsamında beklentileri araştırılmıştır. Çalışma bulgularına göre, tesisler, uluslararası standartlarda konaklama, termal kür ve destek tedavi uygulamaları ve rekreasyon hizmetlerini bir bütün halinde sunmamaktadırlar. Tesisler standart konaklama işletmesi olarak hizmet vermektedirler. Tesis bünyelerinde yer alan termal havuzlar ise geleneksel yöntemlerle kullanılmakta olup ana ürün olarak sunulmamaktadır. Bu nedenle tesislerin bu haliyle termal turizm bağlamında bölgesel kalkınma sürecine destek olamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism receipts have a critical impact on the country's economy. While Turkey, takes place in the firts tenth of the countries which respectively attract most tourist, but on the other hand Turkey can't take part in the first tenth of the countries which respectively having most tourism incomes (Çeken, 2016: 113; TÜİK, 25 Şubat 2017; UNWTO, 2017: 6). It's being considered that thermal tourism which is one of alternative tourism sorts and placed at the extent of health tourism, has a privileged importance for Turkey. Although, Turkey having both historical and geographical beauties is a potential tourism paradise, can not adequately evaluate the natural resources that they have in the field of thermal tourism and live through the significant loss of income (Tontuş, 5 Mart 2017). Here in Eskişehir, in place between our landlord provinces which has valuable thermal resources, it is unfortunately being considered that thermal resources, could not have been integrated into thermal tourism. The foundations having tourism management certificate in Eskişehir and together with thermal springs management permission given by Ministry of Health, are taken into consideration at searches. In this respect it is aimed to evaluate thermal resources of these foundations in the ways of tourism intention. Face-to-face meetings were held between the managers of the facilities and the researchers. The thermal treatment applications of the facilities, types of thermal treatment applications, supportive treatment options, problems and expectations of government policies have been researched. According to the findings of the study, the facilities do not provide an accommodation, thermal cure and support treatment practices and recreational services as a whole in international standards. As a hospitality service, facilities have been providing service.The thermal pools which are located in the facilities are used by traditional methods and are not presented as main products. For this reason, it has been extrapolated that the facilities can not support the regional development process in the context of thermal tourism.