Ceninin hukuki statüsü ve Ceza Hukuku yoluyla korunması
Legal status of the unborn and its protection through Criminal Law
  1. Tez No: 510311
  2. Yazar: TANSU SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Ceninin ahlaki statüsü ve nasıl bir korumaya tabi tutulacağı, neredeyse her kültürde bir tartışma konusu olarak kendini göstermektedir. Bu çalışmada cenine Türk Ceza Hukuku ile sağlanan hukuki korumanın incelenmesi ve ceza hukukunda ceninin yaralamasına neden olunmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamasının vurgulanması amaçlanmıştır. Ceninin ahlaki statüsü ile ilgili çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Bu görüşlerin hangilerinin uygulanabilir ve tercih edilen görüşler oldukları devletlerin hukuki düzenlemeleri incelenerek ortaya çıkarılabilir. Çalışmamızın ikinci bölümünde bazı devletlerin embriyonik kök hücre çalışmaları ve gebeliğin sonlandırılması konusundaki hukuki düzenlemeleri incelenerek ceninin statüsüyle ilgili görüşlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Devletlerin bu iki konudaki hukuki düzenlemeleri ve uygulamaları, ceninin statüsü, kişiliğin kazanılma anı, ve dolayısıyla ceninin nasıl korunduğu konusunda genel bir fikir vermiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise cenine Türk Ceza Hukuku ile sağlanan koruma incelenmiştir. TCK madde 99'da düzenlenen çocuk düşürtme ve madde 100'de düzenlenen çocuk düşürme suçlarının yanında, bazı suçların nitelikli halleriyle de cenine zarar verilmesinin cezalandırıldığı görülmüştür. Çocuğun düşmesi, yani ceninin ölmesi, durumunda fail cezalandırılmaktadır. Öte yandan ceza hukuku sisteminin ceninin anne karnındayken gördüğü zarar nedeniyle yaralı veya engelli olarak doğması durumu için bir suç öngörmediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Moral status of unborn and legal ways of its protection have been the matters of discussions in almost every culture. The purposes of this research are examining the protection that is provided to unborn by the Turkish Criminal Law and emphasizing that there is no regulation about causing bodiliy injury to unborn. There are different opinions about moral status of unborn. To understand which of those opinions are applicable and preferable, regulations of different states on embryonic stem cell researches and termination of pregnancy are analyzed in the second heading of this resaerch. The regulations of the states on those two subjects have given a general opinion about the status of unborn, moment of acquiring the status of being a person and legal protection that is provided to unborn. In the third heading of our research, the criminal protection that is provided to unborn is examined. Besides the articles 99 and 100 of the Turkish Criminal Code, which are about the crimes on termination of pregnancy, giving harm to unborn is also punished with aggravated forms of some other crimes. So when the unborn is killed, the actor of the crime is punished. However it is understood that when someone causes bodily injury of an unborn and that unborn is born with injury or being a disabled person because of that action, there is no crime that is regulated in Turkish Criminal Law for this situation.