Trabzon yaylalarında bulunan şehitlikler
Martyrs memorials in highlands of Trabzon
- Tez No: 510310
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Birinci Dünya Savaşı Kafkas Cephesi'nde Osmanlı ordusu ile Ruslar arasında ağır çarpışmalar yaşanmıştı. Rus ordularının Lazistan Cephesi'ne doğru başladığı işgaller sonucunda Trabzon'un yüksek kesimlerinde muharebeler meydana gelmişti. Bu tezimizde yaşanan muharebelerdeki Türk şehitlerin mezarları ve Türk askerleri adına yaptırılmış olan şehitlikleri araştıracağız. Ayrıca Trabzon yaylalarındaki savaşların nasıl meydana geldiğini, hangi hatlar üzerinde çarpışmaların yoğunlaştığını ve bu çarpışmalarda vatan toprağını savunurken şehit düşen Türk askerlerinin mezarlarının tespiti amaçlanmıştır. Tez süresince daha çok alan araştırması yapılmış olup Trabzon yaylalarındaki meçhul şehit mezarları ve şehitlikler yakından incelenmiştir. Arşiv kaynakları ve ana kaynaklar ile birlikte kıyaslama yapılarak teze aktarılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonucunda Osmanlı Devleti'nin Doğu Karadeniz topraklarında özellikle Trabzon'da, Rus işgali sırasında yaşanan çarpışmalarda Türk askerleri adına yapılan şehitliklerin tespiti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy clashes occurred between the Ottoman and the Russian Armies in the Caucasus Front of the First World War. Battles erupted in the high areas of Trabzon after the Russian troops launched their invasions towards the Lazistan Front. In this thesis, the graves and memorials of martyrs who sacrificed their lives were investigated. In addition, it was aimed to find out how the battles in the highlands of Trabzon occurred, on which lines the conflicts intensified and the location of cemeteries of soldiers who sacrificed their lives while defending their homeland. Through this thesis, mainly field research was carried out, and the graves of unknown soldiers and martyrs' memorials in the highlands of Trabzon were closely examined. Archival resources and main sources were also made use of for this thesis. Martyrs memorials constructed for the martyrs who sacrificed their lives in the Eastern Black Sea especially in Trabzon during the Russian invasion of World War I were identified in this thesis.