Finansal krizler sonrası uygulanan ekonomi politikalarının makro ekonomik değişkenler üzerine etkisi: 2008 küresel finansal krizi ve Türkiye örneği
Effects on variables macro economic of applied economic policy after financial crisis, and the case of Turkey
  1. Tez No: 510313
  2. Yazar: RECEP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerin'de konut piyasalarında finansal yapının bozulması ile başlayan ve Lehman Brothers gibi küresel ölçekte yatırım bankalarının batması ile devam eden süreçte küresel finans krizi meydana gelmiştir. Etki alanı ve yayılma ölçeği bakımından daha önceki finansal kriz türlerinden ayrılmakla beraber birçok ortak özelliğide mevcuttur. Yaşanan finansal kriz sonrasında politika yapıcılar krizin olumsuz etkilerini gidermek için ekonomi politikaları geliştirmişlerdir. Krizden çıkış yolu olarak para ve maliye politikaları geliştirilmiştir. Özellikle yaşanan finansal krizin etkisiyle birlikte para ve maliye politikası araçlarında geliştirilmeye gidilmiş ve yaşanan durğunlugun önlenmesi için harekete geçilmiştir. Bu çalışmada, 2008 küresel finansal krizi sonrası Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarının makro iktisadi değişkenler üzerine etkisi öncelikle teorik olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Teoriye ilaveten para politikası aracı olarak politika faiz oranının, büyüme, enflasyon, istihdam ve işsizlik oranları üzerine etkisi ile maliye politikası aracı olan kamu geliri ve kamu harcamalarının büyüme, enflasyon, istihdam ve işsizlik oranları üzerine etkisi 2006: Q1 ve 2016: Q4 dönemi verileri kullanılarak Granger Nedensellik analizi, Toda-Yamamoto Nedensellik analizi ve Johansen eşbütünleşme testi analizi yöntemi ile incelenmiştir. Politika faizi ile büyüme, enflasyon ve istihdam oranları arasında Granger nedensellik ilişkisi kurulmasına karşın politika faizi ve işsizlik oranları arasında nedensellik ilişkisine rastlanamamıştır. Kamu harcamaları ile işsizlik, istihdam ve küçük ölçekte enflasyon oranları arasında nedensellik ilişkisi kurulmasına karşın kamu harcamaları ile büyüme oranları arasında nedensellik ilişkisine rastlanamamıştır. Kamu gelirleri ile istihdam, işsizlik ve küçük ölçekte büyüme oranları arasında nedensellik ilişkisi bulunmasına karşın kamu gelirleri ile enflasyon oranları arasında nedensellik ilişkisine rastlanamamıştır. ÖZET
Özet (Çeviri)
2008 With the destruction of financial structures in the United States, global investment banks such as Lehman Brothers have settled down and the ongoing global financial crisis has come. In terms of domain and diffusion scale, there are many common features that distinguish it from previous types of financial crises. Policy makers who are living financial firms have developed economic policies to get the negative effects of the crisis. Especially for emerging financial institutions, action has been taken to prevent monetary policy instruments from being prepared for development and to live in recession. In this study, after the 2008 global financial crisis impact on macro-economic variables of the economic policies implemented in Turkey it is primarily explained theoretically. In addition to the theory, the effect of the policy rate on growth, inflation, employment and unemployment rates as instruments of monetary policy and the effects of public revenues and public expenditures on the growth rate, inflation, employment and unemployment rates as instruments of fiscal policy 2006: Q1 and 2016: Granger causality analysis, Toda-Yamamoto causality analysis, and Johansen cointegration test analysis method. Despite establishing a causality relationship between public expenditures and unemployment, employment and inflation rates on a small scale, there was no causal relationship between public spending and growth rates. Although there is a causality relation between public incomes and employment, unemployment and small scale growth rates, there is no causal relationship between public incomes and inflation rates.SUMMARY