Giresun ilinde ev tozu akarlarının yaygınlığı ve epidemiyolojisi üzerine araştırmalar
The investigation of the prevalance and epdemiology of house dust mites in Giresun
  1. Tez No: 510331
  2. Yazar: DÖNDÜ MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Giresun'da ev tozu akarlarının yaygınlığını, bulunan türleri ve epidemiyolojisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Kasım 2016 - Ekim 2017 tarihleri arasında düzenli olarak ziyaret edilen 15 evden toplanan aylık toz örnekleri incelenmiştir. Alınan örnekler laktik asit metoduyla incelenmiş ve elde edilen türler daimi preparat haline getirilerek mikroskop altında tür teşhisleri yapılmıştır. Araştırmada 2251 akar saptanmış, bunların 846'sı (%37,6) ev zeminlerinden, 757'si (%33,6) ebeveyn yataklarından 648'i ise çocuk yataklarından (%28,8) elde edilmiştir. Akarların %81,7'si D. pteronyssinus, %0,5'i D. farinae, %0,4'ü E. maynei, %4,1'i Dermatophagoides spp. nimfi, %0,6'sı A. siro, %2,3'ü Glycyphagus domesticus, %4,5'i C. arcuatus, %1,2'si Cheyletus spp. olarak belirlenmiştir. Elde edilen Pyroglyphid türlerin ise %94,3'ü D. pteronyssinus, %4,1'ü Dermatophagoides spp. nimfi, %0,4ü E.maynei, %0,5'i ise D. farinae olarak tespit edilmiştir. Pyroglyphid türler evlerin tamamında (%100) tespit edilmiş olup, D. pteronyssinus evlerin %100'ünde, D. farinae %5'inde, E. maynei %4'ünde, G. domesticus %80'inde, A. siro %33'ünde, C. arcuatus % 86'sında, T. putrescentiae %80'inde, L. destructor %73'ünde, Cheylletus spp.ise % 67'sinde saptanmıştır. Pyroglyphid türler akar populasyonunun %86,74'ünü oluştururken gıda akarları ise % 8,5'ini oluşturmuştur. Sonuç olarak Giresun'da akarlar yıl boyunca bütün evlerde saptanmış olup örneklerin tamamında tespit edilmiştir. Bahar ve yaz aylarından itibaren daha fazla miktarda tespit edilmiş olmasına karşın sadece sıcaklık ile orta derecede bir ilişki bulunabilmiştir. Sonuç olarak Giresunun iklim özelliklerinin ev tozu akarlarının gelişip çoğalmasına uygun olduğu ve bu nedenle duyarlı kişiler açısından risk oluşturabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence and species of house dust mites (HDM) in Giresun.Dust samples were collected from 15 homes, which were regularly visited between November 2016 and October 2017 and examined.Housedust samples were examined by lactic acid method and obtained mites were made into permanent preparation with Hoyer's medium. The identification of mites was made under a light microscope.A total of 2251 mites were detected in the study. Of these, 846 (37,6%) were obtained from house grounds, 757 (33,6%) from parental beds and 648 from child beds (28,8%). The distribution of mites is as follows: 81,7% D. pteronyssinus, 0,5% D. farinae, 0,4% E.maynei, 4,1% Dermatophagoides spp. 0,6% A. siro, 2,3% Glycyphagus domesticus, 4,5% C. arcuatus, 1,2% Cheyletus spp. Obtained Pyroglyphid species were 94,3% of D. pteronyssinus, 4,1% were Dermatophagoides spp. nymh, 0,4% E. maynei and 0,5% D. farinae respectively.Pyroglyphid species were detected in all houses (%100), D. pteronyssinus was found in 100% of the houses, D. farinae 5%, E. maynei 4%, G. domesticus 80%, A. siro 33% , C. arcuatus 86%, T. putrescentiae 80%, L. destructor 73%, Cheylletus spp. 67%. Pyroglyphid species constituted 86,74% of the mite population while food mites constituted 8,5%. As a result, house dust mites in Giresun were detected in all houses throughout the year and all dust samples were contamined with mites. Although it was detected more in the spring and summer months, only a moderate correlation could be detected with temperature (rs=0,650 ve p=0,022). As a result, it is thought that the climate characteristics of Giresun are suitable for the growth and proliferation of house dust mites and therefore may create a risk for sensitive people.