Hastane yöneticilerinin liderlik tarzlarının çatışma yönetim stratejilerine etkisi
Effects of hospital managers leadership styles on conflict management strategies
- Tez No: 510338
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Amaç: Bu araştırmada, hastane yöneticilerinin liderlik tarzları ve kullandıkları çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bulunan 159 özel hastanesinin idari işlerinden sorumlu üst düzey yöneticisi ve buna bağlı ilk astlar oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği”MLQ ile“Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği”ROCI-II kullanılmıştır. Katılımcılara ve çalıştıkları hastanelere yönelik bilgiler ise tanımlayıcı bilgi formu ile toplanmıştır. Bulgular: Liderlik tarzları algılarına göre yönetici ve çalışan grup arasında fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, the relationship between the leadership styles of hospital managers and the conflict management strategies they use is examined. Material and Methods: Target population of the study is senior managers who are responsible for the administrative divisions of 159 private hospitals in Istanbul and their first subordinates in the organizational chart.“Multi-Factor Leadership Scale”MLQ and“Conflict Management Strategies Scale”ROCI-II were used as data collection tools in the survey. Information about the participants, and the hospitals they work at was collected through a descriptive information form. Findings: There is no difference between the manager and the subordinates according to their perception of leadership styles (p>0.05).