Hastane yöneticilerinin kapsayıcı ve dönüşümcü liderlik davranışları ile sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between inclusive and transformational leadership behaviors of hospital administrators and the organizational commitment of healthcare employees
  1. Tez No: 981225
  2. Yazar: MASIH AHMAD MOHAMMADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Business Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çağdaş liderlik yaklaşımlarının sağlık sektöründeki etkilerini incelemek amacıyla, sağlık sektörü yöneticilerinin kapsayıcı ve dönüşümcü liderlik davranışlarının sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Literatürde bu iki liderlik türü genellikle ayrı ayrı ele alınırken, bu tez her iki yaklaşımı aynı model kapsamında birlikte değerlendirmekte ve özellikle duygusal, devam ve normatif bağlılık boyutlarıyla ilişkilerini bütüncül bir şekilde analiz etmektedir. Bu yönüyle çalışma, liderlik-bağlılık etkileşimini sağlık sektörü bağlamında çok boyutlu olarak ele alarak özgün bir katkı sunmaktadır. Araştırma, İstanbul'un Avrupa yakasında faaliyet gösteren özel bir hastanenin iki şubesinde çalışan 3.700 sağlık çalışanını kapsamaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 411 katılımcıdan veri toplanmış, çalışma nicel araştırma deseni ve ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Veriler, geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmış, Türkçeye uyarlanmış standart ölçeklerle toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, normallik ve güvenilirlik testleri, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, kapsayıcı liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığın tüm boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler yarattığını, dönüşümcü liderliğin ise normatif ve devam bağlılığı üzerinde güçlü etkiler gösterdiğini, ancak duygusal bağlılık üzerinde negatif bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Bu durum, dönüşümcü liderliğin dikkatli uygulanması gerektiğini göstermektedir. Sonuç olarak, liderlik tarzlarının çalışan bağlılığı üzerindeki farklı etkileri, sağlık kurumlarında yönetsel stratejilerin belirlenmesinde kritik rol oynamaktadır. Bulgular, özellikle kapsayıcı liderliğin çalışan memnuniyetini ve kuruma bağlılığı güçlendirmede etkili bir yöntem olduğunu göstermekte; dönüşümcü liderliğin ise bağlama duyarlı bir yaklaşımla dengeli şekilde uygulanması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of contemporary leadership approaches on the healthcare sector, specifically investigating how the inclusive and transformational leadership behaviors of healthcare managers influence the organizational commitment levels of healthcare employees. While the two leadership styles are generally addressed separately in the literature, this thesis evaluates both approaches within the same research model, offering a holistic analysis of their relationships with the emotional, continuance, and normative commitment dimensions. In doing so, the study provides a unique contribution by addressing the leadership-commitment interaction in a multidimensional context within the healthcare sector. The research was conducted in two branches of a private hospital located on the European side of Istanbul, with a study population of 3,700 healthcare employees. Data were collected from 411 participants selected using a convenience sampling method. The study follows a quantitative design based on a relational survey model, and standardized, validated measurement tools adapted into Turkish were used for data collection. The data were analyzed using SPSS, with descriptive statistics, normality and reliability tests, Pearson correlation, and multiple regression analyses. The findings reveal that inclusive leadership behaviors have a positive and significant effect on all dimensions of organizational commitment, while transformational leadership shows strong and significant effects on normative and continuance commitment but has a negative effect on emotional commitment. This indicates that while transformational leadership can enhance certain types of commitment, it must be applied carefully when it comes to fostering employees' emotional attachment to the organization. In conclusion, the varying effects of leadership styles on employee commitment play a crucial role in shaping managerial strategies in healthcare institutions. The findings suggest that inclusive leadership is an effective method for improving employee satisfaction and organizational commitment, while transformational leadership should be applied in a context-sensitive and balanced manner to avoid undermining affective bonds with the organization.