Terminasyon öncesi gebelerin kaygı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation anxiety level of pregnant women in pre- termination
  1. Tez No: 510337
  2. Yazar: MERVE GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
TERMİNASYON ÖNCESİ GEBELERİN KAYGI DÜZEYİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu araştırma terminasyon öncesi gebelerin kaygı düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmış bir çalışmadır. Çalışma İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ağustos 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nin prenatal tanı ve tedavi ünitesine terminasyon kararı verilen ve bu kararı kabul edip, Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine yatırılan gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu gebelerden, iletişim ve mental problemi olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden gebeler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, gebelerin tanıtıcı ve obstetrik özellikleri ile gebeliğe ilişkin duygu düşüncelerini içeren bir anket formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; verilerin tanımlayıcı istatistikleri olarak yüzde değerler, aritmetik ortalama, standart sapma, median, minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Shapiro-Wilk normallik testi ile bakılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için bağımsız iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Çalışmada gebelerin; %53'ünün 26-34 yaşları arasında, %30.1'inin ilköğretim mezunu, %92'sinin eşiyle akraba olmadığı, %31.3'ünün ilk gebeliği olduğu, %80.7'sinin isteyerek gebe kaldığı, %95.2'sinin daha önce infertilite tedavisi görmediği, %59'unun terminasyon öncesi üzüntü yaşadığı ve %49.4'ünün psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu saptanmıştır. Gebelerde terminasyon nedeni incelendiğinde, ilk sırada genetik anomalilerin (%31.4), ikinci sırada ise beyin ve sinir sistemi anomalilerinin (%25.3) yer aldığı görülmüştür. Çalışmada gebelerin Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamalarının 60.71±11.56 olduğu ve yüksek düzeyde kaygı yaşadıkları belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, terminasyon öncesi gebelerin psikososyal açıdan değerlendirilmesi ve desteklenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION ANXIETY LEVEL OF PREGNANT WOMEN IN PRE- TERMINATION This research is a study aimed at examining the anxiety level of pre- termination pregnancies. Study was conducted in an obstetrics and gynecology service of a university hospital in Istanbul. The research foundations were made between August 2017 and February 2018, within six months period. In this research we have analyzed pregnants who accepted this decision and stayed in Gynecology and Obstetric Services. Whereas the sample of the researcher are the ones who do not have communication and mental problems and accept to participate in the study. A survey form and state anxiety scale were used as data gathering means in this study, including descriptive and obstetric characteristics of pregnancies and thoughts about pregnancy. In the evaluation of research data; descriptive statistics of the data are given as percentage values, arithmetic mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. Shapiro- wilk normality test was used to determine whether the data showed normal distribution. During comparision of two independent groups Mann- Whitney U test was used since the values do not exhibit normal distribution and Kruskal Whitney test was used for nominal data. In this study; 53% between 26-34 years of age, 30.1% primary school graduate, 92% not related to her husband, 31.3% first pregnancy, 80.7% willingly pregnant, 95.2% no previous infertility treatment, 59.0% sad pre-termination, 49.4% they need psychological support. The genetic abnormalities are the first order with 31.4% of the women who accepted termination, brain and nervous system anomalies are the second with 25.3%. The study concluded a high level of anxiety and the average score of the state anxiety scale was 60.71 ± 11.56. Recommendations were made in line with the results received in the study. According to the results of the study the pregnant women should be evaluated and supported psychologically while pre- termination.