Karaciğer kanser hücre hattında r-547 isimli siklin bağımlı kinaz inhibitörünün hücre ölümü üzerindeki etkisi
- Tez No: 510341
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KABADERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Kanser, Türkiye ve dünyada ölüm oranı yüksek olan bir hastalıktır. Hepatoselüler karsinoma (HSK), hepatositlerden köken alır, kanser bağlantılı ölümlerde 3. sıradadır. Son yıllarda yeni tedavi yöntemleri ve anti kanser ilaçlar geliştirmek amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Hücre bölünmesini ve kontrol noktalarında düzenleyici görevi olan siklin bağımlı kinaz (CDK) inhibitörleri de bu yönüyle kanser araştırmalarında yol gösterici fikirler vermektedir. Çalışmamızda, apoptoz mekanizmaları ve hücre canlılığı üzerine etkileri bulunan CDK inhibitör sınıfına ait R-547 isimli ilacın, HSK'lı hücre soylarında hücre canlılığı ve hücre ölümüne olan etkisini detaylı olarak ortaya koymak amaçlandı. Bu sebeple insan karaciğer dokusu kaynaklı hepatosellüler karsinomalı HepG2 hücre soyu ve sıçan karaciğer dokusu kaynaklı hepatosellüler karsinomalı hücre soyu olan H-4-IIE kullanıldı. Her iki hücre soyu da (Hep G2 ve H-4-IIE) 24 ve 48 saat boyunca 0,1, 1, 10, 50, 100 µM'lık dozlarda R-547 ilacı ile muamele edildi ve hücre canlılıkları MTT testi ile belirlendi. Sonuçlar pozitif kontrol olarak alınan antikanser ilaç olan Cisplatin'in etkileri ile karşılaştırıldı. Hep G2 hücre soyunda R-547 ilacı uygulanan doz ve zaman aralıklarında beklenen etki görülemediği için deneylere H-4-IIE hücreleri ile devam edildi. Etkili olduğu düşünülen dozlar ile akım sitometri, hücrelerde meydana gelen morfolojik değişimlerin tespiti için konfokal mikroskobi ve geçirimli elektron mikroskobi yöntemleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cancer is a disease that has high mortality rate in Turkey and in the world. Hepatocellular carcinoma (HCC) is derived from hepatocytes and it is the 3rd cancer related death type. Recently, there are many studies about developing new drugs and new therapy methods. Cyclin dependent kinase inhibitors, regulate the cell cycle and check points, give some guiding ideas for cancer studies. In this study, we aimed to determine the possible effect of R-547 which is a member of cyclin kinase inhibitor family on on growth and apoptotic mechanisms of Hep G2, derived from human and H4IIE derived from rat HCC. Both cell lines were exposed to 0,1, 1, 10, 50, 100 µM of R-547 for 24 and 48 hours. Also compared the results with the effects of Cisplatin as a positive control. We determined in vitro survival rate with MTT assay, apoptosis with flow cytometry, morphological changes with confocal microscopy and transmission elektron microscopy (TEM).