Üniversite öğrencilerinde öğün örüntüsü ve beslenme durumlarının belirlenmesi ve fiziksel aktivite düzeyi ile karşılaştırılması
Meal frequency, meal composition, nutritional status and physical activity levels of university students and their comparison
  1. Tez No: 510342
  2. Yazar: SONGÜL SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde öğün sıklığı, öğün örüntüsü, beslenme durumu ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-35 yaş aralığındaki %53,0'ü erkek (n=106) ve %47,0'sı kadın (n=94) olmak üzere gönüllü 200 üniversitesi öğrencisi katılmıştır. Bireylere genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, öğün sıklığı ve içeriği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Sorukağıdı (International Physical Activity Questionnnaire- IPAQ) içeren anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bireylerden 24 saatlik geriye dönük besin tüketim ve fiziksel aktivite kayıtları alınmıştır. Vücut ağırlığı ve boy gibi antropometrik ölçümler beyana dayalı olarak toplanmıştır. Hedeflenen 200 kişiden 30'unun, Tanita BC418 cihazı ile vücut komposizyonu tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaş ortalaması kadınlarda 20,67±2,31 yıl ve erkeklerde 21,08±2,70 yıldır. Ortalama Beden Kütle İndeksi (BKİ) değerleri 22,8±4,10 kg/m2 bulunmuştur. Öğrencilerin ana öğün sayısı ortalaması 2,4±0,66 ve ara öğün sayısı ortalaması 1,1±0,90'dir. Bireylerin en çok sabah öğününü atladıkları, en az akşam öğününü atladıkları görülmektedir. Bireylerin en çok tükettikleri yiyecekler ve içecekler kahvaltıda zeytin, peynir ve çay, öğlen ve akşam yemeğinde sulu yemek ve ara öğünde meyve, tatlı bisküvi, kurabiye ve çikolatadır. Günlük enerji alımı erkek bireylerin 1986,7 kcal ve kadın bireylerin 1713,5 kcal'dir. Bireylerin %36,5 sedanter veya hafif aktif, %50,0'sinin aktif veya orta aktif ve %13,5'unun ağır aktif olduğu saptanmıştır. Vücut kompozisyonu hesaplanan bireylerin ortalama vücut yağ miktarı ve fiziksel aktivite durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Araştırma sonucunda öğün sayısı ile BKİ arasında bir korelasyon tespit edilememiştir. Fakat istatiksel olarak anlamlı olmasa da, obez grubun diğer gruplara göre toplam öğün ve ara öğün sayısı düşüktür. Öğrencilerin bilinç düzeyi artırılmalı ve yeterli ve dengeli beslenmelerini ve fiziksel aktivite düzeylerini arttırmayı sağlayacak politikalar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between frequency and content of meals, nutritional status and physical activity levels. A total of 200 volunteer university students participated in the study between the ages of 18-35 (53.0% male (n = 106) and 47.0% female (n = 94)). The questionnaire including the general characteristics, eating habits, meal pattern and frequency, and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was administered by face to face interview technique. 24-hour food recall and physical activity records were collected from individuals. Anthropometric measurements such as body weight and height were collected as self-claim. Body compositions of 30 out of 200 targeted subjects were detected with the Tanita BC418 device. The average age of the students was 20,67 ± 2,31 years for women and 21,08 ± 2,70 years for men. Mean Body Mass Index (BMI) values were found to be 22,8 ± 4,10 kg / m2. The average number of students' main meals was 2.4 ± 0.66 and the average number of meals was 1,1 ± 0,90. Individuals seem to skip their morning meal at the most and the evening meal at the least. The most consumed foods and drinks were olives, cheese and tea for breakfast, cooked meals for lunch and dinner, and fruits, cookies and chocolates for snacks. Daily energy intake was 1986,7 kcal for male subjects and 1713,5 kcal for female subjects. Individuals were found to be 36.5% sedentary or mild active, 50,0% active or intermediate active and 13,5% active. There was no significant relationship between the average body fat amount and physical activity status of individuals (p> 0,05). As a result of the research, no correlation was found between the meal frequency and BMI. However, although not statistically significant, the total number of meals and snacks for the obese group is lower than for other groups. Students' awareness should be increased and policies should be developed to ensure adequate and balanced nutrition and increased levels of physical activity.