Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışan sportif eğitim uzmanlarının hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of the in-service training needs of sporting education experts in the Youth and Sport Ministry
  1. Tez No: 510364
  2. Yazar: SERHAT TUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
1. ÖZET Bu çalışma, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan Sportif Eğitim Uzmanlarının hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlamıştır. Sportif eğitim uzmanlarının hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını bazı değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğine bakılmaya çalışılmıştır. Araştırma evrenini Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışan yaklaşık 1200 Sportif Eğitim uzmanı ve örneklemini ise; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan 309 sportif eğitim uzmanını oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demirtaş (2008) tarafından geliştirilen hizmet içi eğitim ihtiyacı ölçeği kullanılmıştır. Söz konusu anket 3 bölümden oluşmaktadır. Ölçeğin 1. bölümünde demografik bilgiler, 2. Bölümde hizmet içi eğitime yönelik sorular ve 3. bölümünde ise; mesleki becerinin belirlenmesine yönelik sorular yer almaktadır. Hizmet içi eğitim ihtiyacı ölçeği 5'li likertten oluşmaktadır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiş ve elde edilen veriler frekans, yüzde, ikili karşılaştırmalarda t testi ve çoklu karşılaştırmalarda ise Anova testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT DETERMINATION OF THE IN-SERVICE TRAINING NEEDS OF SPORTING EDUCATION EXPERTS IN THE YOUTH AND SPORT MINISTRY This study aimed to determine the in-service training needs of Sportif Education Experts working in Provincial Directorates of Youth Services and Sports under the Ministry of Youth and Sports. It has been tried to see whether the in-service training needs of sporting education specialists differ in terms of some variables. The study consists of about 1200 Sporting Education experts working in the Ministry of Youth and Sports and their sample; It constitutes 309 sports education specialists working in Youth Services and Sports Provincial Directorates. In-service training needs scale developed by Demirtaş (2008) was used as data collection tool in the research. The questionnaire consists of three parts. Demographic information in part 1 of the scale, questions on in-service training in part 2, questions about the determination of professional skills are included. The in-service training needs scale consists of 5 items. The data obtained from the scale were evaluated with SPSS statistical package program and the obtained data were analyzed by frequency, percentage, t test in binary comparisons and ANOVA test in multiple comparisons.