Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargılamasında takdir marjı
The margin of appreciation in the jurisprudence of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 510430
  2. Yazar: DERYA DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu tez, ilk kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında kullanılmış olan ve günümüzde de Mahkemenin yargılamasında sıklıkla başvurulan takdir marjı doktrinini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu doktrin uluslararası insan hakları hukukunda, ulusal makamların ahlaki ve kültürel özelliklerin değerlendirilmesinde ilke olarak, uluslararası yargıçlardan daha iyi bir konumda olduğu anlayışına dayanmaktadır. Çünkü taraf devletlerin iç hukukunda bu konulara ilişkin bir Avrupa mutabakatına ulaşmak mümkün değildir. Ayrıca takdir marjı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ikincil bir koruma sistemi öngörmesi ile de yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, ikincillik ilkesi ve takdir marjı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 15 Nolu Ek Protokolü ile Sözleşme'nin başlangıç metnine eklenecektir. Bu kapsamda mevcut çalışma özellikle takdir marjının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargılamasındaki kökeni, anlamı, işlev ve gerekçeleri ile Sözleşme'de yer alan hakların sınırlanmasında nasıl bir rol oynadığı konusuna odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the doctrine of the margin of appreciation, which was used for the first time in the judgments of the European Court of Human Rights and which has frequently been referred today in the trial of the Court. In international human rights law, this doctrine is based on the understanding that national authorities are in principle in a better position than international judges on the assessment of moral and cultural characteristics. Because, it is not possible to reach a uniform European consensus on these issues in the domestic law of the various Contracting States. In addition, the margin of appreciation is closely related to the presumption of a subsidiarity protection system of the European Convention on Human Rights. In this regard, it is also argued that the margin of appreciation is the means of providing the principle of subsidiarity. In this context, the principle of subsidiarity and the margin of appreciation shall be added to the preamble to the above-mentioned Convention by Protocol No.15 amending the Convention. In this regard, the research particularly focuses on the origin, meaning, functions, justifications and the role of the margin of appreciation in the judgment of the European Court of Human Rights.