Acanthobrama marmid (HECKEL, 1843) populasyonlarında mtDNA genetik varyasyonunun belirlenmesi
Determination of mtDNA genetic variation in Acanthobrama marmid
- Tez No: 510447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fırat ve Dicle nehir sistemlerinde doğal olarak yayılış gösteren Acanthobrama marmid (Heckel, 1843) insanlar tarafından tüketilen bir balık türü olduğu için ekonomik öneme sahiptir. Bu türün yönetilmesi ve korunması için genetik çeşitliliğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Adıyaman ve Bismil lokalitelerine ait 2 populasyondan toplamda 35 bireyde mtDNA cyt b bölgesine ait ortalama 600 bç lik bölge sekans analizi yapılarak genetik çeşitliliği araştırılmıştır. Bu gen bölgesi için 4 değişken bölge ve 5 haplotip tespit edilmiş olup, H1 haplotipinin her iki lokalitede ortak olduğu, H4 haplotipinin sadece Adıyaman'da H2, H3 ve H5 haplotiplerinin ise sadece Bismil lokalitesinde bulundukları görülmüştür. Hem haplotip çeşitliliği hem de nükleotid çeşitliliği bakımından Bismil popülasyonu Adıyaman popülasyonundan daha yüksek değer almıştır. mtDNA cyt b gen bölgesi için belirlenen tüm haplotipler literatür açısından yeni sonuçlar olup bu türün genetik çeşitliliği açısından önemli bir veri seti oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Acantobrama marmid (Heckel, 1843), a natural inhabitant of the River Euphrates and Tigris River, has economical, important since it is a fish species consumed by human. Genetic variability of this species needs to be known for management and protection. The present research evaluated genetic variability using sequence analysis of 520 bp locus on mtDNA cyt b of a total number of 35 individuals in 2 populations from the localities.4 variable sites and 5 haplotypes were identified for this locus, it was seen that haplotype H1 was common for both localities, haplotype H4 was found only in Adıyaman, haplotypes H2, H3, and H5 only in Bismil. Considering both haplotype diversity and nucleotide diversity, Bismil population had higher results than Bozova population. All haplotypes established formtDNA cyt b gene site are new resultsand have created an important data set for genetic diversity of this species.