Hidroakustik yöntem ile Keban Baraj Gölü'ndeki balık stoklarının tahmini
Hydroacoustic approachs to fish stock assessment in the Keban dam lake
- Tez No: 84170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Keban Baraj Gölü'ndeki balık populasyonlarının yoğunluk ve biyokütle tahmini yapılması amaçlanmıştır. Keban Baraj Gölü'nde balıkların türlerinin yüzde dağılımını belirlemek için Mayıs 1995-Ağustos 1998 tarihleri arasında fanyalı ağlar ile avcılık yapılmış; bu türlerin oluşturduğu stoğu tahmin etmek için Mart 1998-Kasım 1998 tarihleri arasında hidroakustik teknikler uygulanmıştır. Keban Baraj Gölü'nde ekonomik öneme sahip balık türlerinin tüm stoktaki oram (b/ha), Mayıs 1995-Ağustos 1998. arasında yapılan avcılık çalışmalarına dayanılarak; Acanthobrama marmid için %61,31, Barbus esocinus için %1,45, Barbus raj anonim için %16,08, Capoeta capoeta umbla için %2,45, Cyprinus carpio için %1,32, Capoeta trutta için %9,16 ve Leuciscus cephalus için %1,35 olarak tahmin edilmiştir. Bu türlerin biyokütleleri de, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Kasım aylarında yapılan hidroakustik çalışmalara dayanılarak Acanthobrama marmid için 810,9 kg/ha, Barbus esocinus için 19,2 kg/ha, Barbus rajanorum için 212,7 kg/ha, Capoeta capoeta umbla için 32,4 kg/ha, Cyprinus carpio için 17,5 kg/ha, Capoeta trutta için 121,2 kg/ha ve Leuciscus cephalus için 17,9 kg/ha olarak tahmin edilmiştir. Sonuç olarak, Keban Baraj Gölü'nde ortalama balık yoğunluğu 7902 b/ha, biyokütle ise 1322,7 kg/ha olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The estimation of abundance and biomass of fish populations in the Keban Dam Lake were aimed in this study. Gill nets were used from May 1995 to August 1998 to estimate species composition; also acoustic techniques were used from March 1998 to November 1998 to estimate fish stock in the Keban Dam Lake. The species composition of fish species having economical importance, estimated by using gill nets from May 1995 to August 1998, were as follows: Acanthobrama marmid 61.31%, Barbus esocinus 1.45%, Barbus rajanorum 16.08%, Capoeta capoeta umbla 2.45%, Cyprinus carpio 1.32%, Capoeta trutta 9.16%, Leuciscus cephalus 1.35%. The biomass estimation of Acanthobrama marmid, Barbus esocinus, Barbus rajanorum, Capoeta capoeta umbla, Cyprinus carpio, Capoeta trutta and Leuciscus cephalus were 810.9 kgha“1, 19.2 kgha”1, 212.7 kgha“1, 32.4 kgha”1, 17.5 kgha“1, 121.2 kgha”1, 17.9 kgha“1, respectively. The biomass estimation were based on acoustical data collected in March, April, May, June and November. As a result, mean fish abundance and biomass were estimated as 7902 fish ha'1 and 1322.7 kgha”1 respectively in the Keban Dam Lake.