Halkla ilişkiler alanında yayımlanan akademik kitapların kapaklarına yönelik göstergebilimsel analiz
Semiotic analysis of the academic book's covers which are published in field of public relations
- Tez No: 510483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL PAŞALI TAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Akademik kitap kapakları; kitabın içerisinde yer alan bilgilerin okuyucuya birer görsel gösterge özelliği kazanan grafik tasarım öğelerin aracılığı ile aktarılmasını sağlayan temel tasarım unsurları arasında yer almaktadır. Ayrıca, içerisinde bulundukları disiplinin kurumsal kimliğine yönelik de birer gösterge özelliği taşıyan akademik kitap kapakları, farklı okuyucu gruplarının alana yönelik algılarının şekillenme sürecinde belirleyici tasarım ürünleridir. Bu nedenle; akademik kitap kapağı tasarımlarında hem alana yönelik kurumsal kimliğin inşa edilebilmesi, hem de anlamın doğru aktarılabilmesi açısından görsel tasarım öğelerinde yan anlam/düz anlam, metonimi, metafor gibi göstergebilimsel bileşenlerin kullanım biçimlerinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda, çalışma akademik kitap kapaklarının birer görsel tasarım ürünü olarak farklı okuyucu gruplarının ilgili disipline yönelik algıları üzerinde etkili olabileceği savı üzerine temellenmiş olup; uygulamalı ve teorik bir alan olarak kurumsal kimlik bağlantılı iletişim yönetimi süreçlerine doğrudan yön veren Halkla İlişkiler disiplini çerçevesinde yayımlanan kitapların kapakları ile sınırlı tutulmuştur. Böylece; çeşitli kuruluşların kurumsal kimlik inşa süreçlerine doğrudan yön veren bir alan olarak halkla ilişkiler disiplinine yönelik kurumsal kimlik inşa sürecinde; alanda çıkan akademik eserlerin kapaklarının birer görsel kimlik unsuru olarak etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda; halkla ilişkiler alanında yayımlanan akademik kitapların kapaklarında kullanılan çizgi, yazı, renk, nesne gibi temel tasarım öğelerinden meydana gelen görüntüsel göstergeler belirlenmiştir. Kapak tasarımlarında kullanıldığı belirlenen göstergeler de; Roland Barthes'ın göstergebilimsel yaklaşımı temele alınarak analiz edilmiştir. Böylece, hakla ilişkiler kitap kapaklarında kullanılan görsel tasarım öğelerinin birer görüntüsel gösterge olarak disiplin ile bağlantılı kullanım biçimlerinin ortaya konması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic book covers; are among the basic design products which enable the information contained in the book to be transferred to the reader through graphic design elements due to visual signs which they have. In addition, academic book covers which have a sign feature for the institutional identity of the discipline in which they are used as decisive design products in shaping process of the perceptions of different groups of readers. Therefore; In academic book cover designs, it is important to determine the usage types of semantic components such as denotation, connotation, metonym metaphor in visual design elements in order to be able to construct institutional identity for the field and to transfer the meaning correctly. In this context, the study is based on the argument that academic book covers can be effective different groups of readers for different disciplines as visual design products. So, this study is limited with the covers of books which are published in the field of Public Relations that can directly effect the communication management process related to corporate identity as an applied and theoretical field. Thus, in the corporate identity building process of the public relations discipline as a field which directly manages the corporate identity building process of various institutions; the effects of academic book covers in the field are tried to be found our as visual identity elements. In this context; the visual signs are determined which are formed as visual design elemets such as lines, text, colors, objects that are used in academic book covers design in field of public relations. Sign which are used in academic book covers are analysed due to variables in Roland Barthes semiotic approach. So, the usage types of the visual design elements which are used in public relations book covers as visual signs related with the discipline are tried to be determined.