J. S. Bach'ın klavsen için yazdığı Fransız süitleri'nin incelenmesi
Examination of the French suites written by J. S. Bach for the harpsichord
- Tez No: 510482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL DAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, J. S. Bach'ın klavsen için yazdığı ve çağımızın piyano repertuvarında önemli bir yeri olan altı Fransız Süiti incelenmiştir. Süitlerin ortaya çıkış süreçlerinin daha iyi anlaşılması açısından, bestecinin kısa bir yaşam öyküsü ve müzik stili hakkında da genel bilgiler verilmiştir. Bu çalışma, yabancı ve Türkçe kaynaklardan yararlanılarak, piyanistik açıdan değerlendirilmiş olup, yorumculara katkı sağlamaya yöneliktir. Öncelikle, Fransız Süitleri'ni doğrudan ilgilendiren konular üzerinde durulmuştur. Süitleri oluşturan dansların özellikleri kısaca açıklanmıştır. J. S. Bach'ın hayatı ve müzikal stilinin oluşmasında rol oynayan etmenlerden genel bilgiler verilmiştir. Altı süit ve bölümlerinin her biri tek tek açıklanarak çalışma son bulmuştur. Her bölümde yorumsal, yapısal ve teknik konular sistematik olarak ele alınmamıştır. Bunun sebebi, bir bölümde bahsedilen bir konunun diğer bölümleri de ilgilendirdiği, özellikle yorumsal ve teknik açıdan aynı yöntemlerin uygulanabilecek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, six French Suites written by J. S. Bach for the harpsichord, but which have an important place in the piano repertoire of our time, have been examined. For a better understanding of the process of appearance of the suites, the short story of the composer's life and the musical style has also been given. This study has been evaluated in terms of pianist by using foreign and Turkish sources and it is aimed to contribute to the interpreters. Firstly, the issues that directly concern French suites are emphasized. The features of the dances that make up the suites are briefly explained. It contains general information about the factors that play a role in the formation of Bach's life and musical style. The study ended with the explanation of six suites and sections one by one. In each section, interpretive, structural and technical issues have not been handled systematically. This is because, one of the topics mentioned in one chapter deals with the other sections, in particular the interpretation and technical aspects can be applied same ways.