Sosyal medyanın gösterişçi tüketim mecrası olarak kullanımı: Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi örneği
The usage of social media as a conspicuous consumption medium: The example of Sakarya University Faculty of communication
  1. Tez No: 510502
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇEVİK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tüketim yaşamın her alanında insanlarla var olan ve geçmişten günümüze varlığını devam ettiren bir eylemdir. Değişen tüketim toplumu ile beraber tüketim, insanların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamanın ötesine geçmiştir. Bu çalışma kendi içerisinde üç ayrı bölümden oluşmaktadır: Çalışmanın birinci bölümünde tüketim, tüketim çeşitleri, tüketim toplumu, tüketim kültürü, tüketici davranışları gibi kavramlara yer verilirken ikinci bölümünde Thorstein Bunde Veblen'in gösterişçi tüketim kavramı ele alınmış ve bu çerçevede kavrama dair literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmada sosyal medyanın gösterişçi tüketim mecrası olarak kullanımı ele alınmaktadır. Bu çerçevede öncelikle tüketim ve gösterişçi tüketim kavramları irdelenmiş, ardından sosyal medya kavramı açıklanmış ve son olarak üçüncü bölümde sosyal medyanın gösterişçi tüketim mecrası olarak kullanımı ile ilgili araştırma yapılmıştır. Çalışmanın araştırma aşamasında öncelikle nitel bir araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme ile Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin sosyal medya üzerinde gösterişçi tüketime dair buldukları paylaşımlara yönelik bir görüşme yapılmıştır. Bu yarı yapılandırılmış görüşmeden sonra nicel bir araştırma yöntemi olan anket oluşturulmuş ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine uygulanmıştır. Bu araştırmalardan elde edilen bulgular SPSS 20.0 programı ile ölçülmüş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak öğrencilerin gösterişçi tüketim eğilimleri yüksek çıkarken, öğrencilerin gösterişçi tüketim eğilimlerini sosyal medya üzerinde sergileme durumları düşük çıkmıştır. Bununla birlikte araştırma sonuçları kadın öğrencilerin sosyal medyayı, erkek öğrencilerden daha fazla gösterişçi tüketim mecrası olarak kullandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption is an action that exists with people in every area of life and continues its existence from the past. With the change of consumer society, consumption has gone beyond the meeting of the people's necessary needs. This study consists of three sections: In the first part of the study, the main concepts such as consumption, consumption types, consumer society, consumer culture, consumer behavior are covered. In the second part, the concept of Thorstein Bunde Veblen's conspicuous consumption is discussed and literature review is done in this framework. In this study, the usage of social media as a conspicuous consumption medium is discussed. In this framework, firstly the concepts of consumption and conspicuous consumption were examined, then social media concept was explained and finally, in the third part, research about usage of social media as conspicuous consumption medium was done. In the research part of the study, a semi-structured interview, which is a qualitative research method, was made about the opinions of Sakarya University Communication Faculty's students which sharings are related to conspicuous consumptions on social media. After this semi-structured interview, a questionnaire, which is a quantitative research method, was created and applied to the students of Sakarya University Communication Faculty. Findings obtained from these studies were measured with SPSS 20.0 software and the results were interpreted. As a result, while students tend to have a high tendency to show conspicuous consumption, students are less likely to show conspicuous consumption tendencies on social media. Besides, the results show that female students use the social media as a conspicuous consumption medium more than male students.