For whom the bell tolls? A neo-gramscian analysis of the decline of American hegemony
Çanlar kimin için çalıyor? Amerikan hegemonyasının gerilemesinin yeni gramscı perspektifiyle analizi
- Tez No: 510503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN MÜSLİM CEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amerikan hegemonyasının gerileyişi, uluslararası ilişkilerde daima en tartışmalı konulardan biri olmuştur. Ancak, bu konunun doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için hegemonya kavramının geniş ve doğru bir teorik yaklaşımla incelenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu tez, Amerikan hegemonyasının gerilemesini sorunsallaştırmakta ve analiz etmektedir. Bu bağlamda kullanılan ana kuramsal çerçeve, hegemonyanın ne olduğunu ve Amerikan hegemonyasının niçin gerilemekte olduğunu sağlam bir şekilde analiz etmeyi sağlayan Robert Cox'un ağırlıkta olduğu Neo-Gramscici perspektiftir. Doğru bir analize ulaşmak amacıyla, bu tez uluslararası ilişkilerdeki farklı kuramların hegemonya kavramlarını tartışmakta ve ana akım teorilerin hegemonya kavramı ve dünya düzeni üzerine yanıltıcı analizlerini ortaya sunmaktadır. Böylece, bu tez, Amerikan hegemonyasının kökenlerini ve hegemonya yapısını incelemektedir. Son olarak, ana akım teorilerden farklı bir yaklaşımla Amerikan hegemonyasının gerilemesindeki etmenleri ortaya koymaktadır. Bununla birlikte diğer güçlerin yükselişi de bu bağlamda analiz edilmektedir. Böylece bu tez, hegemonik gerileme tartışmaları bağlamında güncel bir çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The decline of American hegemony has always been one of the most controversial issues in international relations. However, in order for this issue to be properly analyzed, the concept of hegemony must be examined with a broad and accurate theoretical approach. This thesis therefore problematizes and analyzes the decline of American hegemony. The main theoretical approach adopted in this context is the Neo-Gramscian perspective, as represented mainly by Robert Cox, which provides a solid understanding to elaborate what is hegemony and why American hegemony is in decline. In order to reach an accurate analysis, this thesis discusses the concepts of hegemony of different theories in international relations and elaborates the misleading analyses of the concept and world order. Later, in the light of Neo-Gramscian perspective, it examines the origins and main patterns of American hegemony during the twentieth century. Finally, with a different dimensional approach to mainstream theories, this thesis argues the decline of American hegemony and reveals the underlying reasons. Moreover, the rise of the others will be analyzed in this context as well. Thus, this thesis presents a relevant study in the framework of hegemonic decline.