2000 sonrası Türkiye sinemasında militarizmin inşası ve erkeklik temsilleri
Militarism construction and masculinity representations in Turkish cinema after 2000
  1. Tez No: 510510
  2. Yazar: SAYGIN KORAY DOĞANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın konusu Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren hedeflenen ulus-devlet anlayışının ve bu anlayışın bir uzantısı olarak karşımıza çıkan militarizm öğesinin 2000 sonrası Türkiye sinemasındaki etkileridir. Çalışmanın temel varsayımı Türkiye sinemasının ilk yıllarında ordunun film yapımına etkileri doğrultusunda militarist söylemin egemenlik kazandığı, 2000 sonrasında ise sinemamilitarizm ilişkisinde birtakım kırılmalar olduğudur. Bu bağlamda 2000 sonrası Türkiye sinemasında militarist söylem ve bu söylemdeki değişim ve dönüşümlerin tartışılması amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde toplumsal cinsiyet kuramları ile birlikte militarizm, antimilitarizm ve erkeklik kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye sinemasının başlangıç yıllarından itibaren militarizmin farklı görünümlerini ele alınmıştır. Bu bağlamda militarizm, milliyetçilik ve erkeklik kavrayışları çerçevesinde Kurtuluş Savaşı Filmleri, Cumhuriyet'in İlk Yıllarında Devlet-Sinema İlişkileri, , Kore Savaşı Filmleri, Kıbrıs Savaşı Filmleri, Darbe Dönemi ve Sinema, 1990'lar ve 2000'ler Türkiye Sineması başlıkları etrafında incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde 2000'ler sonrası Türkiye Sineması özelinde militarizm-sinema ilişkisi üç farklı film üzerinden toplumsal cinsiyet ve erkeklik çalışmaları perspektifinde değerlendirilmiştir. Örneklem olarak seçilen O Şimdi Asker (Mustafa Altıoklar, 2003), Yazı Tura (Uğur Yücel, 2004) ve Dağ (Alper Çağlar, 2012) filmleri farklı okumalara olanak veren filmler olarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the effect of the targeted nation-state understandings since the founding of the Republic of Turkey and militarism as an extension of this understanding on the cinema after 2000. The basic assumption of the study is in accordance with the military's influence on filmmaking in the early years of cinema in Turkey that the militarist rhetoric has gained sovereignty. Also, there are some breaks in relationship between cinema and militarism after 2000. In this context, militaristic discourse and the change in this discourse and discussion of conversions in cinema in Turkey after 2000 are aimed. In the first part of the study, gender theories as well as militarism, antimilitarism and masculinity were investigated. In the second part, different aspects of militarism are discussed since the beginning of the year Turkey cinema. In this context, within the framework of militarism, nationalism and masculinity have been examined around the titles which are Turkish War of Independence Films, State-Cinema Relations in the Early Years of the Republic, Korean War Films, Cypriot War Films, Coups Period and Cinema and Cinema of Turkey in 1990s and 2000s. In the third and last chapter, militarism-cinema relationship in Turkey after 2000 is evaluated in the perspective of gender and masculinity studies through three different films. O Şimdi Asker (Mustafa Altıoklar, 2003), Yazı Tura (Uğur Yücel, 2004) ve Dağ (Alper Çağlar, 2012) are selected as a sample which were analyzed as films that allow for different readings.