Küreselleşme sürecinde uluslararası pazarlamanın gelişimi ve dünya ticaretine etkileri
Development of international marketing in globalization process and its effects to world trade
- Tez No: 51053
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜMER KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bugün“globalleşme”kelimesi dünyada en çok konuşulan konulardan biridir. Globalleşme olgusu, ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanları etkilemek suretiyle eski kavramları kökünden değiştirmektedir. Gerçekten“globalleşme”yeni bir kavram değildir, kökeni orta çağa kadar uzanmaktadır. Globalleşme olgusunun 20. Yüzyılın son çeyreği itibariyle önem kazanmasının nedeni“sanayi toplumun”dan“bilgi toplumu”na geçiştir. Ticaret, sermaye ve teknoloji, bu devrimin getirdiği yeni imkanlar sayesinde uluslararası bir yapı kazanmıştır. Devrim sayesinde ulusçu devletin rolü azalmakta, farklı ülkelerin ekonomileri büyük bir bütünleşme içerisine girmektedirler. Üretim süreci uluslararası bir hale gelmekte, üretimden ticarete kadar tüm kararlar, globalleşme boyutuyla birlikte dikkate alınmaktadır. Bunları gerçekleştirenler günümüzün uluslarüstü şirketleridir. Artık çok uluslu şirket sözünün modası geçmiştir. Bu dev şirketler dünya çapında para, mal ve bilgi akışlarını kontrol etmektedirler. Bunlar aynı zamanda dünya ekonomisinin kaderini ellerinde tutmaktadırlar. Küreselleşen dünya ekonomisinde sağlanan en önemli gelişme ise Uruguay Round görüşmelerin tamamlanmasıdır. Uruguay Round'da verilen sonuçlarla dünya ticaretinde liberalizasyon ve genişleme sağlanmakta, sübvansiyonlar, anti damping, koruma tedbirlerinde de çok taraflı ilke ve kurallar geliştirilmektedir. Bugün küreselleşmenin yanı sıra, bölgeselleşme hareketinin önem kazandığı, hızlandığı bilinen bir gerçektir. Ekonomik ilişkiler, ülkeler arasında değil, giderek birbirleriyle ticaret yapan bloklar arasında da gelişmektedir. Ekonominin en küçük birimleri olan işletmelerin, ekonomik alanda meydana gelen gelişmelerden etkilenmemesi mümkün değildir. Küreselleşme süreci ile birlikte rekabetin boyutu da küreselleşmektedir. Yani her ürün kategorisi için dünyanın hedef pazar haline gelmesi ile birlikte rekabet de dünya çapında olmaktadır. Küresel rekabet ortamında hayatta kalabilmek için işletmeler pazarlama, finansman ve üretim gibi alanlarda yeni yaklaşımlarda bulunma zorunluluğu duymaktadırlar.Artık uluslararası pazarlama anlayışının yerini global pazarlama anlayışı almaya başlamıştır. Küresel pazarlama yaklaşımı, temel pazarlama ilkelerinin dünya çapında uygulanmasıdır. Küresel pazarlama yaklaşımına göre bütün dünya ülkeleri tek bir pazar haline gelmekte, ülke farklılıkları gözetilmeden ürünler üretilmekte ve satılmaktadır. Küreselleşme süreci ile birlikte pazarlama karmasını oluşturan faktörler olan ürün, fiyat, tutundurma ve dağıtım da küresel nitelik kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today“the word of globalization”is the most popular term in the world. The fact of globalization is changing the former concepts drastically by affecting the economic, political, social and cultural fields. In reality,“globalization”is not a new concept, it's origins extend as far as to Middle Age. The reason why the fact of globalization acquired importance by the last quarter of the 20tn century is the transition from the industrial society to“information society”. Trade, capital, and technology acquired an international nature, with the new possibilition brought by this revolution. The role of the nationalistic form of the state is diminishing, the economies of the different countries is getting in to a great integration by the revolution. The process of production is becoming international, all the decisions from producing to trade are considering with the dimension of globalization. Things realizing these are today's transnational companies. The term of multinational company went out of fashion from now on. These giant companies are controlling the worldwide money, product and information flows. They are also holding the destiny of world's economy. The most important development in the global world economy is the completion of Uruguay Round negotiations. Liberalization and expansion of world trade were obtained by Uruguay Round. This“Round”also improved some multisided principles for subsidies, anti damping protective sanctions. Regional Integration is gaining great importance along with the globalization. Economic relations are improving between regional blocks, not between countries. The business enterprises, the smallest parts of economy, are being affected from developments in world economy, too. The dimension of competition is getting globalized along the Globalization of economy. The entire world is becoming a target market for every new product. This pushes competition to a higher level which is a world scale. Corporations take new approaches to be able to survive in referance to marketing, finance,manufacturing. mNow, international marketing is leaving its place to global marketing. Global marketing is a worldwide practice of basic marketing principles. According to global marketing approach, all the countries are becoming a single market. All the goods are produced and sold without looking at the differences among countries. Along with the globalization, elements of marketing mix which are product, price, promotion and distribution are having global charecteristics, too. IV