Türkiye'nin medikal turizmde ekonomik performansı: Bir karşılaştırma
Economic performance of turkey in medical tourism: A comparison
  1. Tez No: 510521
  2. Yazar: BUKET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmanın temel amacı, dünyada ve Türkiye'de gelişim gösteren medikal turizm sektörünün incelenmesidir. Bu bağlamda sektörde lider ülke olarak kabul edilen ülkelerle, medikal turizm ile ilgili göstergeler de dikkate alınarak, karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan karşılaştırma ve literatür taraması sonucunda Türkiye'nin medikal turizm sektöründeki güçlü ve zayıf yanları ortaya koyularak, karşısındaki fırsatlar ve tehditler ele alınmıştır. Türkiye medikal turizm sektörünün ayrıntılı şekilde analiz edildiği çalışmada, sektörün belirtilen dönemde uygulanan neoliberal politikalar ile giderek geliştiği ve Türkiye ekonomisine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to examine the medical tourism industry which is developing in the world and Turkey. In this context, the study aims to compare Turkey with selected leader countries by taking indicators of medical tourism into account. As a result of comparison and literature review, the study suggest that Turkey's weaknesses and strengths in medical tourism industry and approach opportunities and threats against to Turkey. Consequently Turkey medical tourism industry, which is analyzed in detail in the study, is gradually evolved with the implemented neoliberal policies in the stated period and contribute to Turkey's economy.