Akademik yazma açısından lisansüstü tezler
Postgraduate theses in terms of academic writing
  1. Tez No: 510520
  2. Yazar: EFECAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Akademik yazma, başlı başına bir disiplin olarak kabul edilmektedir. Bu disiplininin başlık yazımından kaynakça yazımına kadar uzanan farklı bölümleri ve bunların yazımını ilgilendiren içerik, biçim, dil ve anlatım gibi nitelikleri vardır. Akademik yazı türlerine ilişkin literatürde yapılmış çeşitli araştırmalar mevcuttur. Ancak bunların içinde eğitim bilimleri alanındaki lisansüstü tezleri akademik yazma açısından bütünüyle ele alan herhangi bir yayın yoktur. Bu araştırmanın amacı, eğitim bilimleri alanındaki lisansüstü tezleri akademik yazma açısından incelemektir. Araştırma nitel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında, nitel araştırmaların veri toplama yöntemlerinden olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Türkiye'de eğitim bilimleri alanında çoğunluğu 2015-2016 yıllarında yazılmış ve alanlara göre eşit dağılımın sağlanmaya çalışıldığı 120 lisansüstü tez oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Tez İnceleme Formu”kullanılmıştır. Formu oluşturmak için literatürden hareketle açık uçlu sorular geliştirilmiştir. Bu sorular, uzman görüşü alınarak ve ön uygulama yapılarak son hâline getirilmiştir. İnceleme formu eşliğinde tezler baştan sona okunarak her teze bir form doldurulacak biçimde veri toplama işlemi yapılmıştır. Daha sonra nitel araştırmaların veri analizi tekniklerinden olan içerik analizi tekniğiyle veriler analiz edilmiştir. Bunun için de araştırmada öncelikle kodlar tespit edilmiş, ardından kategori ve temalara ulaşılmıştır. Daha sonra kodlara ilişkin sıklık ve yüzdeler tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, eğitim bilimleri alanında yazılmış lisansüstü tezlerin akademik yazma açısından birtakım hatalar taşıdığını göstermiştir. Bu hatalar şöyle özetlenebilir: Başlıklarda örneklem ve kısaltma kullanımı, başlıkların uzun olması, özetlerde araştırmanın problem durumu, örneklem seçme yöntemi, tartışma, genel sonuç ve öneri bölümlerini karşılayan cümlelerin olmaması, özetlerin anahtar kelimeleri içermemesi, her biri çok sayıda kelimeden oluşan anahtar kelimelere yer verilmesi, problem durumu bölümlerinin ilk paragrafında alıntı yapılması ve konunun tanıtılmaması, amaç cümlelerinin uzun olması, amaç bölümünde önem bilgisine yer verilmesi, önem bölümlerinde alıntı yapılması ve problem durumu ortaya konulması, gereksiz sınırlılıklara yer verilmesi, tanım bölümünde tanım olmayan ancak özellik bildiren cümlelere yer verilmesi, kavramsal çerçevelerde kavramla ilgili yeni tanım yapılmaması veya kavramla ilgili literatürdeki tanımlardan birinin kabul edilmemesi, yöntem bölümlerinin çok sayıda alt başlıktan oluşması, bulgular bölümünde evren-örneklem bilgilerine yer verilmesi, tartışma bölümlerinde literatürle kıyaslama yapılmaması, sonuç bölümlerinde araştırmanın genel sonucunun belirtilmemesi, önerilere yer verilmemesi, problem durumu bölümlerinde paragraflar arası geçişin sağlanamaması, tez bölümleri arasında tutarsızlığın olması, tezlerde uzun cümlelere yer verilmesi. Araştırma sonucunda, çoğunlukla 4 veya 5 anahtar kelimeye yer verildiği, doktora tezlerinde daha çok hiç çalışılmayan konu vurgusuyla problem durumu oluşturulduğu, başlıkla oluşturulmuş amaç cümlelerinin daha çok tercih edildiği, en çok“Kavramsal Çerçeve”başlığının tercih edildiği, kavramsal çerçeve bölümlerinde anahtar kelimelerden hareketle geniş bilgiye yer verildiği, tezlerin gelişme bölümlerinde“Bulgular ve Yorum”başlığının ilk sırada tercih edildiği, tartışma bölümlerinde“Tartışma”başlığının en çok kullanıldığı, sonuç bölümlerinde“Sonuç ve Öneriler”başlığının daha çok kullanıldığı, en çok“bu nedenle”bağlacıyla gerekçelendirme,“ve”bağlacıyla ekleme yapıldığı, edilgen çatılı fiil kullanımının baskın olduğu, tartışma paragraflarında bulguların literatürle benzeyen yönlerinin vurgulanmasının daha çok yapıldığı, yüksek lisans tezlerinin en çok 26.000-30.000, doktora tezlerinin 51.000-55.000 kelime aralığında yazıldığı belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda birtakım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Academic writing is regarded as a discipline on its own. This discipline has different parts ranging from the title writing to the bibliography, and the content, form, language and narrative that are related to their writing. There are various researches in the literature on academic writing types. However, there are no publications in this area that take full account of scholarly writings in the field of educational sciences. The aim of this research is to examine the postgraduate theses in the field of educational sciences in terms of academic writing. Research is a qualitative study. In the collection of data, a document review of the data collection methods of qualitative researches was used. The study group, in the field of science education in Turkey was written in the years 2015-2016 and the majority tried to ensure equal distribution according to areas that constitute 120 graduate thesis.“Thesis Review Form”was used as data collection tool. Open-ended questions were developed from the literature to form the form. These questions were finalized by taking the expert opinion and pre-application. By reading the theses from beginning to end and filling a form for each of the theses in company with semi-structured form data collection process was done. Then, the data were analyzed by content analysis technique which is one of the data analysis techniques of qualitative researches. For this reason, codes were first determined in the research, then categories and themes were reached. Then the frequency and percentages of the codes were determined. The findings of the research show that postgraduate theses in the field of educational sciences carry some mistakes in terms of academic writing. These mistakes can be summarized as follows: The use of examples and abbreviations in the titles, the length of the titles, the problem state of the research in the summaries, the method of selecting the sample, the lack of culprits meeting the sections of the discussion, the general conclusion and the proposal, the absence of the key words in the summaries, the presence of the key words consisting of many words, citation in the paragraph and the introduction of the subject, the purpose cues are long, the importance information is included in the objective part, the citation is made in the importance parts and the problem situation is presented, unnecessary limitations are included, definition of the concept or acceptance of one of the definitions in the literature related to the concept, the formation of the method parts with a large number of subtitles, not to be compared with the literature in the discussion sections, not to mention the general result of the research in the final sections, not to include the suggestions, to prevent passage between paragraphs in the problem state sections, inconsistency between the thesis sections and long sentences in the theses. As a result of the research, it has been found out that, in the conceptual frame sections where the topic is mostly composed of 4 or 5 key words, the problematic situation is emphasized in the doctoral theses with emphasis on the topic which is not studied at all, the aim cues prepared with the title are preferred more and the title“Conceptual Framework”“Conclusion and Suggestions”heading is mostly used in the discussion sections where“Findings and Commentary”heading is preferred in the development sections of the theses and“Discussion”heading is most used in the discussion sections and most of the reasons are“and that”the use of passive roofing is predominant, with the addition of a connector, emphasizing the literature-like aspects of the findings in the discussion paragraphs. Master theses 26,000 to 30,000, and doctoral dissertations written in the range of 51,000-55,000 words. Some suggestions have been made in the direction of the findings of the research.