Metal şekillendirme ve kaynak sektörlerinde risk analizi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing risk analysis methods in metal and welding sectors
  1. Tez No: 510527
  2. Yazar: HAKAN BONCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP FAZIL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, metal şekillendirme ve kaynak sektörlerinde kullanılan risk analizi yöntemleri karşılaştırılacaktır. Öncelikle iş sağlığı ve güvenliği kanununda tanımlanan, kullanılacak materyal ve metotlar tanıtılacaktır. Ardından iş güvenliği ve risk analizi kavramları detaylı bir biçimde incelenecektir. İş kazaları, güvenli ve tehlikeli durumlar ile risk analizi gerektiren koşulların etraflıca tartışılmasının ardından işin hukuki boyutuna değinilerek İSG ile ilgili yasal düzenlemeler aktarılacaktır. Çalışmada kullanılacak olan dört temel risk analizi yöntemi tanıtılarak bu yöntemler doğrultusunda bir karşılaştırma yapılacaktır. Son olarak çalışmanın bulguları incelenecek ve önceki çalışmaların bulgularıyla tutarlı olup olmadığı tartışılacaktır. Oluşturulan kavramsal çerçevenin ardından, söz konusu karşılaştırmada kullanılacak başlıca risk analizi yöntemleri olan L tipi matris analizi, Fine-Kinney Yöntemi, Hata Türleri ve Etki Analizi (FMEA) ve son olarak da Tehlike ve İşletebilme Analizi (HAZOP) yöntemleri, metal ve kaynak sektörünün başlıca faaliyet alanları olan eritme ve arıtma işlemi, kaynak ve kesme, talaşlı imalat, endüstriyel yağlar ve metal işleme sıvıları, zımparalama ve parlatma, dökümcülük, dövme ve presleme, metallerin yüzeyleri ve metali yeniden kazanma işlemleri özelinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the risk analysis methods used in the metal forming and welding sectors will be compared. First, the materials and methods which are defined in the law of occupational health and safety will be introduced. Then the concepts of job security and risk analysis will be examined in detail. After the discussion on occupational accidents, safe and dangerous situations, and the conditions that require risk analysis, the legal issues will be considered and legal regulations regarding to occupational health and safety. Four basic risk analysis methods that will be used in the study will be introduced and a comparison will be made with respect to these methods. Finally, the findings of the study will be examined in order to decide whether these findings are consistent with the previous studies. After creating the conceptual framework, the main risk analysis methods that will be used in the comparison, namely L-type matrix analysis, Fine-Kinney method, Failure Mode Effect Analysis (FMEA) and finally Hazard and Operability Analysis (HAZOP) methods will be evaluated in the following fields of metal and welding sector: smelting and refining, welding and cutting, machining, industrial oils and metalworking fluids, sanding and polishing, foundry, forging and pressing, metal surfaces and metal recycling.