Examination of the antecedents and consequences of employee engagement
İşe adanmanın öncül değişkenlerinin ve sonuçlarının incelenmesi
  1. Tez No: 510528
  2. Yazar: ŞENNUR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NECZAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Son yirmi yılda, işe adanmanın önemli rolü hem uygulayıcılar tarafından hem de akademik literatürde rapor edilmiş ve tartışılmıştır. Özellikle İşe adanmanın çeşitli öncüllerini ve sonuçlarını ve bu öncüllerin işe adanma ve çalışanın üretkenliği üzerindeki etkilerini incelemek için çalışmalar yapılmıştır. Küresel işe adanma raporuna göre, çalışanların sadece % 29'u son derece işine adanmış kategorisine girmektedir. Ekonomik büyüme, işe adanma düzeyi oranını etkilemektedir ve ekonomik büyüme potansiyelini göz önünde bulundurularak işe adanma büyüme, kârlılık ve verimlilik açısından kuruluşların başarısında kritik bir rol oynayabilir. Kuruluşlar ve liderleri için daha yüksek düzeyde işe adanma sağlamak için çeşitli stratejiler uygulamak hayati önem taşımaktadır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) göre, Türkiye'deki çalışanların % 39'unun 50 saat veya daha fazla uzun iş saatleri ile çalışmakta olduğu ve bu oranın diğer OECD ülkelerinde yalnızca % 13'lük ortalama orana sahip olduğunu çok yaygın olmadığını göstermektedir. Çalışanların kendilerini nasıl hissettiği ve çalışmalarıyla ilgili olarak neler hissettikleri anlamak adına çalışanın işe adanma düzeylerini araştırmak çok önemli bir konu haline gelmektedir. Günümüzdeki endüstri bulguları, Türkiye'de çalışanların işe adanma oranını artırma konusunda çeşitli önceliklerini ve sonuçlarını incelemek ve arttırmaya yönelik motivasyonu belirlemektedir. Bu tez, çalışma çerçevesindeki çalışan işe adanmasını araştırmak için iş talebi kaynak modelini (JD-R) kullanmaktadır. İş talebi kaynak modeli, çalışan katılımının iş talepleri ve iş kaynakları tarafından üretilmesini desteklemektedir. JD-R modeli geniş iş karakteristiklerini kullanımını sağlar, çünkü bu model herhangi bir iş özelliğinin çalışanların işleyişini etkileyebileceğini varsayar. İş talebi kaynakları modeli, herhangi bir işi ya iş talebi veya kaynak olarak ayırır. İş talebi, özellikle işin yüksek çaba gerektirmesi durumunda, fizyolojik veya psikolojik maliyetlerle yapılması gerekli olduğu durumu ifade eder. İş kaynakları ise, talepleri azaltan ve iş hedeflerine ulaşmaya ve kişisel gelişim geliştirmeye yardımcı olan işin bir parçasıdır. JD-R modeline göre, iş kaynakları yüksek işe adanma oranı için potansiyele sahiptir. Bu tez işe adanma öncüllerini ve sonuç değişkenlerini araştırmıştır. İş talebi olarak kişilerarası çatışmayı ve iş kaynakları olarak psikolojik iyi olma ve algılanan örgütsel desteği ele almıştır ve sonuç değişken olarak da olumlu ekstra rol davranışları adına yenilikçi iş davranışını ele almıştır. Ayrıca, işe adanmanın, öncül ve sonuç değişkenleri arasındaki aracı rolünü anlamaya çalışır. Tez çerçevesi, İzmir'de beş farklı sektörde çalışanların heterojen bir örneği kullanılarak test edilmiştir. Bu deneysel olmayan korelasyon çalışması (N = 416) kişiler arası çatışma, psikolojik iyi oluş, algılanan örgütsel destek, yenilikçi iş davranışı ve işe adanma arasındaki ilişkileri incelemektedir. Sağlık, perakendecilik, bankacılık, hizmet ve otel sektörlerindeki kuruluşların heterojen örneklemesine bir öz-bildirim anketi uygulanmaktadır. Katılımcılar, kişilerarası çatışmayı, psikolojik iyi oluşu, algılanan örgütsel desteği, yenilikçi iş davranışlarını ve çalışanların işe adanmasını ölçen ölçeklere cevap verdiler. Modeli incelemek için sekiz hipotez geliştirilmiştir. Önerilen hipotezler faktör analizi ve Yapısal Eşitlik Modelleme prosedürleri ile test edilir. SEM'in sonucu, sekiz hipotez için kısmi destek sağlar. Bu tez çalışmasında, bütüncül bir yaklaşım benimsenerek literatürde önemli bir katkı sağlanmış ve JD-R modelinde hem iş kaynakları hem de kişisel kaynaklar birlikte incelenmiştir. Diğer bir katkı, iş taleplerinin ve kaynakların birlikte çalışanların işe adanmasını nasıl etkilediğini incelemek için JD-R modelinin motivasyon sürecini araştırmaktır. Sonuçlar, modelin öncüllerinin çalışanların işe adanması üzerinde önemli ve benzersiz bir etkiler yarattığını göstermektedir. Birinci sonuç, çalışanların işe adanması, kişilerarası çatışma, psikolojik iyi oluş ve algılanan örgütsel destek ile pozitif ve anlamlı bir ilişki içerisindedir. İkinci sonuç, işe adanmanın öncül değişkenler ve yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkilerine aracılık ettiğini, yani öncül değişkenlerin bir kısmının, çalışanların işe adanmasının dolaylı etkisinden kaynaklanan yenilikçi iş davranışını etkilediğini göstermektedir. Üçüncüsü sonuç ise, çalışanın işe adanması ve yenilikçi iş davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu hipotezlerini desteklemektedir. Bu tez, önceki araştırmacıları doğrulayarak ve genişleterek önemli iki fikir vermektedir. Birincisi, bu çalışma, kişilerarası çatışma, psikolojik iyi oluş, algılanan örgütsel destek, işe adanma ve yenilikçi çalışma davranışı öncülerinin direk ve direk olmayan ilişkilerini Türk örneklemi kapsamında test etmektedir. İkincisi, kişilerarası çatışma, psikolojik iyi oluş, algılanan örgütsel destek ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide işe adanmanın rolünü inceleyerek, üç farklı öncül değişkeninin yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkisinin azgelişmiş bir varsayımını test etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, the significant role of employee engagement has been reported and discussed in business and academic literature. Studies have been conducted to examine various antecedents and consequences of employee engagement and the influences these antecedents have on employee engagement and productivity. According to global engagement report, only %29 of employees fall into highly engaged category. Economic growth moderates the rate of engagement level and considering the economic growth potential, engagement may have a critical role in organizations success in terms of growth, profitability, and productivity. It would be vital for organizations and its leaders to implement a variety of strategies to drive a higher level of employee engagement. According to The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), 39% of employees in Turkey work very long hours where working 50 hours or more is not a very common across other OECD countries with only 13% average rate. Taking well-being of employees and how they feel about their work into consideration, investigating their employee engagement level also becomes very important subject. These industry findings set the motivation for examining various antecedents and consequences of employee engagement in Turkey to find ways to increase the employee engagement rate. This dissertation utilizes job demand resource model (JD-R) to investigate the role of employee engagement within the study framework. Job demand resource model supports that employee engagement is produced by job resources and job demands. The job demand resource model allows a wide-ranging set of job characteristics because the JD-R model assumes that this variety of job characteristics may influence employees' functioning. The job demand resources model distinguishes any kind of job either as job demands or resources. Job demands refer to the part of the job that needs to get done at physiological or psychological costs, especially if the job requires high effort. Where job resources are the part of the job that reduces the demands and it helps with reaching job objectives and developing personal growth. According to the JD-R model, job resources have the potential for leading high employee engagement. This dissertation uses antecedent variables of interpersonal conflict as job demand, psychological well-being and perceived organizational support as job resources and innovative work behavior as the outcome of positive extra-role behaviors. It also tries to understand the role of employee engagement as a mediator between antecedent and outcome variables. The dissertation framework is tested using a heterogeneous sample of employees working in five different industries in Izmir, Turkey. This nonexperimental, correlation study (N=416) examines the relations among interpersonal conflict, psychological wellbeing, perceived organizational support, innovative work behavior, and employee engagement. A self-report survey is applied to a diverse sampling of organizations from the area of retail, healthcare, banking, service, and hospitality. Participants have responded to scales measuring interpersonal conflict, psychological well-being, and perceived organizational support, innovative work behavior, and employee engagement. Eight hypotheses are set to examine the model. Proposed hypotheses are tested through factor analysis and Structural Equation Modeling procedures. The result of SEM provides partial support for eight hypotheses. The present dissertation has a significant contribution to the literature by taking an integrative approach and examined both job resources and personal resources together in JD-R model. Another contribution is to explore the motivational process of JD-R model to examine how job demands and resources together influence employee engagement. Results suggest that antecedents of the model provided a significant and unique influence on employee engagement. Second, the results indicate that employee engagement mediates the effects of antecedents' variables on innovative work behavior, meaning that a portion of antecedents' variables impact on innovative work behavior, stemmed from its indirect impact through employee engagement. Third the results support the hypotheses that there is a positive relationship between employee engagement and innovative work behavior. This dissertation provides a valuable insight by corroborating and extending prior researchers in two ways. First, the study tests the direct or indirect relationship between chosen antecedent of interpersonal conflict, perceived organizational behavior, employee engagement and innovative work behavior with a Turkish sample. Second, it empirically tests an underdeveloped assumption of three different antecedents' variables effect on innovative work behavior by investigating the role of employee engagement in the proposed relationship between interpersonal conflict, psychological well-being, perceived organizational support, and innovative work behavior.