Wavelet analysis of stock returns and interest rate changes: Evidence from Turkey
Hisse senedi getirisi ve tahvil faizlerindeki değişmeler arasındaki ilişkinin dalgacıklar bazlı analizi: Türkiye örneği
- Tez No: 510531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ÇANKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmada 604 haftalık tahvil ve borsa getirisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Dalgacıklar analizi hisse-tahvil ilişkisini heterojen piyasalar hipotezi doğrultusunda daha iyi anlaşılmasını sağlayan önemli bir metottur. Elde edilen ilk bulgulara göre bazı endeks fiyatları ile faiz oranı arasında anlamlı eşbütünleşme ve tek yönlü nedensellik ilişkisi mevcuttur. Bu sonuçlara paralel olarak, standart modeller de faiz oranı değişmelerinden hisse getirisine doğru kısa dönemli tek yönlü nedensellik ilişkisini ortaya koymaktadır. Değişkenler arasındaki gerçek ilişkiyi saptayabilmek, diğer bir ifadeyle farklı frekans boyutlarında saklı ilişkinin var olup olmadığını test etmek için dalgacıklar metodu ile elde edilen ölçek katsayılarına nedensellik testleri uygulanmıştır. Buna göre hemen hemen tüm modellerde orta ve uzun dönemde geçerli çift yönlü nedensellik ilişkisinin bulunması, cari dönem değerinin tahmin edilmesinde diğer değişkenin geçmiş değerinin kullanılmasının anlamlı sonuçlar verebileceğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, frekans nedensellik test sonuçlarıyla da desteklenmektedir. Asimetrik nedensellik testi, değişkenlerin farklı bileşenlerinin birbirinin Granger nedeni olduğunu göstermektedir. Örneğin, tahvil getirisindeki pozitif şoklardan“RXU100”ve“RXBANK”endekslerin negatif şoklarına ve bu iki endeksin negatif şoklarından tahvil getirisindeki hem pozitif hem de negatif şoklarına doğru nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Nedensellik ilişkisinin yanı sıra dalgacık bazlı varyans değişimi ve değişkenler arasında basit ve çapraz korelasyon ilişkisi de incelenmiştir. Bulgular iki değişkenin dördüncü ölçeğe kadar istatistiksel olarak anlamlı ve zıt yönlü korelasyon ilişkisine sahip olduğunu göstermektedir. Ölçek düzeyi arttıkça varyansın azaldığı ve hisse borsasının tahvil borsasına göre daha yüksek düzeyde volatiliteye sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuç, yatırımcıların kendi yatırım dönemlerindeki volatiliteye göre yatırım kararı vermesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Diğer bir deyişle, varlık volatilitesinin kısa dönem yatırımcılar için daha büyük bir sorun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes an attempt to re-examine the interdependence between 604 weekly observations of stock and bond returns in Turkey. The wavelet analysis provides a deeper understanding about the relationship considering the heterogeneous agents trading at different investment horizons. First, test findings reveal cointegration and causal relationships running from bond yields to stock prices for several indices. In line with these findings, time-domain tests suggest that bond yields Granger-cause stock returns, while the reverse does not hold for any indices in the short run. After implementing causality tests to the decomposed series, however, the paper shows that causal relationship is mostly concentrated on the higher frequencies, i.e. mid- and long-term horizons at the both sides. This finding implies that stock returns and changes in bond yields can be used as predictive power on each other. These results are also corroborated by the frequency causality test. Moreover, the asymmetric causality test reveals significant relationships between different return components. The positive component (shock) of bond returns, for example, leads the negative components of“RXU100”and“RXBANK”, while, on the other hand, there are causal linkages from the negative components of“RXU100”and“RXBANK”to both positive and negative components of bond returns. Conversely, the wavelet-based outcomes indicate significantly negative relationships at varying significance and magnitudes between variables up to the fourth scale. Moreover, almost all stock indices are more volatile than bond market.“The higher scales, the lower volatility”finding suggests that short-term investors should respond to every variation in asset returns.