Developing eighth grade students' mathematical practices in solids through argumentation: A design-based study
Sekizinci sınıf öğrencilerinin sınıf tartışmaları kullanılarak katı cisimler konusunda matematik uygulamalarının geliştirilmesi: Tasarım tabanlı bir çalışma
- Tez No: 510532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmanın amacı, katı cisimler konusu kapsamında sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik uygulamalarını saptamak ve bu içeriğin etkililiğini sekizinci sınıf matematik dersinde test etmektir. Bu bağlamda, bir varsayıma dayalı öğrenme yörüngesinin rehberliği ile bir öğretim dizisi kullanılmıştır. Konu olarak prizmanın temel elemanları, yüzey alanı, silindirin temel elemanları, silindirin yüzey alanı ve hacmi belirlenmiştir. Süreç dört buçuk hafta boyunca devam etmiştir. Sınıf içi tartışmalar, dinamik geometri yazılımı ve günlük yaşam örnekleri sınıf etkinliklerini destekledi. Öğrencilerin ilgili bağlamdaki anlayışlarını geliştirmek için öğrencilere ön test ve son test uygulanmıştır. Sınıf matematiksel uygulamalarını tespit etmek için teorik bir çerçeve olarak ortaya çıkan perspektif kullanılmıştır. Bu görüş, öğrenmenin, çevrenin bireysel çalışma ve sosyal yönlerinin kombinasyonuyla gerçekleştiğini ileri sürer. Paylaşılan fikirlere odaklanan Krummheuer'in argümantasyon modelini kullanarak matematiksel uygulamalar yorumlanmıştır. Dört matematiksel uygulama şu şekilde elde edilmiştir: (a) prizmaların tanımı ve özellikleri, (b) prizmaların yüzey alanı bulma, (c) silindirin yüzey alanı bulma ve (d) silindir hacminin bulunması. Sonuçlar, öğrencilerin üç boyutlu katı cisimleri anlamalarının, sınıf içi tartışmalar ve dinamik geometri yazılımlarının desteğiyle geliştiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to obtain classroom mathematical practices of eighth graders' during the concept of solids and to test the effectiveness of this content in an eighth-grade mathematics classroom. In this respect, an instructional sequence was used with guidance of a hypothetical learning trajectory. The context was basic elements of prisms, their surface area, basic elements of cylinder, its surface area and its volume. The process continued through four and half weeks. Argumentations, dynamic geometry software and daily life examples supported the classroom activities. Pretest and posttest were applied to the students to obtain the development of students' understanding in related context. The classroom mathematical practices were obtained and analyzed by using emergent perspective as a theoretical framework. This view asserts learning occurs with combination of individual working and social aspects of environment. Using Krummheuer's argumentation model which focus on taken-as-shared ideas, the mathematical practices were interpreted. Four mathematical practices were obtained as: (a) finding definition and properties of prisms, (b) finding surface area of prisms, (c) finding surface area of cylinder and (d) finding volume of cylinder. The results indicated that students' understanding of three-dimensional solids improved with support of argumentations and dynamic geometry software.