Xspor endeksi ve bileşenlerinde yatırımcı ilgisi, fiyat ve işlem hacmi arasındaki ilişkinin zaman ve frekans boyutunda incelenmesi: Dalgacık yöntemiyle ampirik kanıtlar
Analysis of the relationship between investor interest, price, and trading volume of the xspor index and its components in time and frequency dimensions: Empirical evidence by wavelet method
  1. Tez No: 825749
  2. Yazar: ERDEM KANIŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
BIST XSPOR endeksi ve bileşenlerinde yatırımcı ilgisi, fiyat ve işlem hacmi arasındaki ilişki ve tutarlılığı zaman ve frekans boyutunda incelemeyi amaçlayarak hazırlanan bu çalışmada sürekli dalgacık analizi ile değişkenlerin yoğunluğu, çapraz dalgacık analizi ile değişkenler arasındaki ilişki ve dalgacık tutarlılığı analizi ile de değişkenler arasındaki tutarlılık test edilmiştir. Yatırımcı ilgisinin Google Arama Trendleri üzerinden dahil edildiği çalışmada XSPOR endeksi ve bileşenleri üzerinden gerçekleştirilen analizler sonucunda fiyat ile işlem hacmi, yatırımcı ilgisi ile hisse senedi fiyatı, yatırımcı ilgisi ve hisse senedi işlem hacmi arasında ilişki ve tutarlılık tespit edilmiştir. Bu ilişki, özellikle spor kulüplerinin başarı ve başarısızlık durumunda kısa orta ve uzun vadeli olarak gözlemlenmiştir. Çalışmaya esas zaman dilimi (2010-2023) içerisinde yer alan COVID 19 salgını tedbirlerinin de değişkenlere arasındaki ilişki ve tutarlılığa etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Sonuçlar bir başarı/başarısızlık anomalisini ortaya koymaktadır. Ayrıca sportif başarı ve başarısızlığın esas alınarak yatırım kararı verilmesi durumunda normalüstü getiri elde edilebiliyor olması da piyasanın etkin olmadığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship and coherence between investor interest, price, and trading volume in the BIST XSPOR index and its constituents, both in terms of time and frequency dimensions. The density of variables is examined using continuous wavelet analysis, while the relationship between variables is explored through cross wavelet analysis, and the coherence between variables is assessed via wavelet coherence analysis. Incorporating investor interest through Google search trends, this study determines the association and coherence between price and trading volume, investor interest and stock price, as well as investor interest and stock trading volume, as revealed by analyses conducted on the XSPOR index and its constituents. This relationship is observed across short, medium, and long-term periods, particularly concerning the successes and failures of sports clubs. Within the scope of this study, the measures taken in response to the COVID-19 pandemic, which occurred during the study period (2010-2023), are shown to impact the relationship and coherence between the variables. The outcomes unveil a success/failure anomaly. Furthermore, the possibility of obtaining abnormal returns when making investment decisions based on sports-related successes and failures highlights the inefficiency of the market.