Adli vakalarda ölüm nedenlerinin incelenerek, bunların adli antropolojik materyaldeki travmaların belirlenmesinde kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A study on cause of death determination in current forensic cases and its usability in trauma analysis in forensic anthropological material
  1. Tez No: 510543
  2. Yazar: DEREN ÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Adli Antropoloji'de, insan kemiklerindeki kırıklar, ezikler, kesikler ve delikler analiz edilerek travma çeşidi, ölüm şekli ve ölüm sebebi tahminleri yapılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, ölüm sebebi travmaya bağlı bireylerin kemiklerindeki kırıkları, BT yardımı ile peri-mortem süreçte incelemek ve kırıkların ölümle ilişkisini teşhis etmektedir. Bu tezin materyali, 20 Şubat 2016 ve 29 Kasım 2017 tarihleri arasında travmaya bağlı olarak ölen 23'ü erkek ve 7'si kadın, 30 adli vakadan oluşmaktadır. Vakalar, araba kazası, motosiklet kazası, yüksekten düşme, yaya iken araç çarpması, ip ile ası eylemi ve ateşli silah yaralanması olaylarından oluşmaktadır. Bireylerin BT verileri, 1 vaka hariç, ağır yaralı olarak getirildikleri hastanede ölüm öncesinde çekilmiştir. Üç boyutlu medikal görüntüleme programı kullanılarak 30 bireye ait 1580 adet kemik incelenmiş ve 242'nde travma tespit edilmiştir. Travma çeşitleri ve muhtemel ölüm sebepleri adli otopsi sonuçlarından habersiz olarak belirlenmiş, daha sonra adli otopsi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, 28 kişinin künt travmaya bağlı (%93.3) ve 2 kişinin (%6.7) ateşli silah yaralanması nedeniyle hayatlarını kaybettiğini, erkek bireylerin (n=23, %76.6) ölüm oranının kadınlara (n=7, %23.3) göre daha fazla olduğunu, travmaya bağlı ölümlerin en çok 21-30 yaş aralığında (n=9, %30) gözlemlendiğini ve ölüme sebebiyet veren kırıkların en fazla kafatası ve göğüs bölgelerinde tespit edildiğini göstermiştir (n=30/16, %53.3). Bu tezdeki adli antropolojik analizlerin, travma çeşidi tespitinde %90 (n=30/27), ölüm sebebi tahminlerinde %86.6 (n=30/26) oranında bir başarı yüzdeliğine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca farklı travmalara bağlı kırılma özellikleri de ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Tanımlanan bu travma türlerinden hem adli antropolojide hem de antik dönem iskelet çalışmalarında yararlanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In forensic anthropology, skeletal trauma analysis is conducted to determine the patterns of trauma in violent deaths. Bone fractures, cut marks and other defects observed on the human bones are analyzed in order to determine the manner and cause of death. The aim of this study was to examine bone fracturing patterns of the victims, utilizing CT scan so as to diagnose the relation between bone fracture and mortality. This study consists of 30 cases of forensic significance, 23 male and 7 female individuals who died from car accidents, motorbike accidents, fall from height, pedestrian fatalities, hanging and firearm between 20 February 2016 and 29 November 2017. Gravely injured individuals underwent CT scanning prior to death (Except 1 individual). 1580 bones were analyzed and 242 bone fractures were located by using 3-D medical imaging program, blinded to the autopsy findings. When the results were compared with the autopsy findings, 90% of trauma type (n=30/27) and 86.6% cause of death (n=30/26) determinations were found consistent. The results of the study indicated that 28 individuals died from blunt trauma (93.3%) and 2 individuals from gunshot trauma (6.6%). The number of deaths for men (n=23, 76.7%) was greater than for female (n=7, 23.3%), the highest mortality age range was between 21-30 years old (n=9, 30%), fatal bone fractures were located on the head and chest (n=30/16, 53.3%). In addition, fracturing patterns of different types of trauma are described in this study. These trauma descriptions can be used both in forensic anthropology and bioarchaeology.