Sinan Anton'un hayatı ve edebî yönü
Life and literature relevant of Sinan Anton
- Tez No: 510544
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sinan ANTON, Irak'ın önemli edebiyatçılarından biri olarak kabul edilmektedir. O eserlerinde Irak'lıların hislerini seslendirmiştir. Ayrıca o Hristiyan olduğundan dolayı Irak'lı Hristiyanların Irak'ın büyük bir kısmında maruz kaldıkları sürgün durumlarını da eserlerinde ifade etmiştir. Bu araştırmanın insanî ve edebî bir değeri bulunmaktadır. Çünkü o, çağdaş bir Arap edebiyatçısının dünyada ve Arap yarımadasında yaşanan sıkıntıları anlamaya çalıştığı edebiyat eserleri içerisindeki bakış açısını sunmaktadır. Edebiyatçılar hayatın gerçekliği konusunda eserlerinde geniş bir bakış açısı yansıtmaya çalışmaktalar. Bizler bu bakış açılarını öğrenmeye muhtacız. Savaş mevzusu Sinan ANTON'un eserlerinde işlenen en önemli konudur.“İ῾câm”adlı eserinin dışındaki bütün romanları savaş ve onun getirdiği acıları konu edinmiştir. Yazarın şiirlerinde en çok kullandığı olgu da savaş olgusudur. Bütün bunlar yazarın barış yanlısı olduğunu göstermektedir. Yazarın eserlerinde savaşı konu edinmesi, savaşların ortaya çıkardığı kötülüklerden sakındırma amacı taşımaktadır. Bu çalışma düzyazı şiiri kavramını da içererek bu terimle ilgili problemi çözmeye çalışmaktadır. Çalışma düzyazı şiirinin şiirden çok düzyazıya yakın olduğu sonucuna ulaşmaktadır. Çalışma, bu edebiyatçının eserlerini konu alan akademik düzeydeki ilk adımı oluşturmaktadır. Bir başka ifadeyle yazar hakkında yapılan bu çalışma daha sonra yazarın eserleri hakkında yapılacak olan çeşitli araştırmalara öncülük etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sinan ANTON is considered one of the major Iraqi literary figures. He spoke the feelings of the Iraqis in his works. He also expressed in his works the exile conditions that Iraqi Christians are subjected to in most of Iraq because he is a Christian. This research has a human and literary value. Because it presents the point of view of literary works which contemporary Arab literary scholars have tried to understand the troubles in the world and Arab world. The viewpoints that writers reflect on the reality of life in their works are a broad humanitarian point of view. We need to learn these perspectives. The battle is the most important issue in Sinan ANTON's works. All the novels outside his work“İ'câm”are about the war and the pain he brings. The most common use of the author in poetry is war. All this shows that the author is against the war and is pro-peace. The subject of the war in the works of the author is aimed at avoiding the wickedness of the wars. The study also attempts to solve the problem of this term by including the concept of poetic poetry. The study reaches the conclusion that the prose poetry is very close to the poem. The study is the first step on the academic level that deals with the works of this literary person. In other words, this study about the author leads the various researches which will be done about the author's works.