Mide ve kolorektal kanserlerde tümör belirteçlerinin yeri
The Importance of tumor markers in gastric and colorectal cancers
- Tez No: 86436
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL MOLİNAS MANDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET 1995-1996 yılları içinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na mide ve kolorektal kanser tanısıyla başvuran 74 hasta ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye Polikliniğine kanser dışı nedenlerle başvuran 25 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya katılmıştır. Gastrointestinal kanser tanısı konmuş hastalarda, cerrahi girişim öncesi ve cerrahi girişim sonrası birinci ayda, tümör belirteçlerinden CEA, CA19-9, CA72-4'ün serum düzeyleri incelenmiştir. Metastazlı olup, cerrahi girişim uygulanmamış hasta grubunda ise tedavi öncesi bu tümör belirteçlerinin serum düzeyleri bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, tümör belirteçlerinin mide ve kolorektal kanserlerdeki normalin üzerinde bulunma oranları, evrelerle ilişkisi ile, cerrahi öncesi ve sonrası saptanan serum değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Mide kanserli hastalarda evre gözetilmeksizin CEA, CA19-9, CA72-4 değerleri sırasıyla %31.2, %40.6, %46.8 oranında normalin üzerinde bulunmuştur. Bu oran, kolorektal kanserli hastalar için sırasıyla %42.8, %47.6, %33.3 olarak bulunmuştur. Tümör belirteçlerinin düzeyleri ile hastalığın evresi arasındaki ilişkiyi istatistiksel olarak değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Mide kanserli hastalarda evre ile CA19-9'un mutlak sayısal değerleri arasında orta derecede ilişki bulunurken (r=0.36 p=0.04), CA72-4 ve CEA'in mutlak sayısal değerleri arasında belirgin bir ilişki gösterilememiştir. 44Kolorektal kanserli hastalarda ise evre ile CA72-4'ün mutlak sayısal değerleri arasında iyi derecede (r=0.50 p=0.001); CA 19-9 ve CEA'in mutlak sayısal değerleri arasında orta derecede ilişki saptanmıştır (sırasıyla r=0.34 p=0.02, r=0.35 p=0.02). Mide ve kolorektal kanserli hastalarda, CEA, CA19-9 ve CA72-4'ün cerrahi öncesinde ve cerrahiden 1 ay sonra bulunan mutlak sayısal değerleri arasındaki ilişki, istatistiksel olarak eşlenmiş örneklerde, Student t testi kullanılarak incelenmiştir. Buna göre, mide kanserli hastalarda, CA19-9 ve CA72-4 değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla t=3.58 p=0.002, t=2.3 p=0.03). Oysa CEA'in mutlak sayısal değerleri arasındaki ilişki anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 74 patients diagnosed with gastric and colorectal carcinoma in the departments of Medical Oncology and General Surgery, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, between the dates January 1 95- December 31 96 were evaluated. 25 consecutive patients with no history of cancer but seen at the General Medicine Outpatient Clinic for symptoms of minor ailments such as flu, upper respiratory tract infection and dispepsia were taken as control group. The serum levels of CEA, CA19-9 and CA72-4 of the patients were measured preoperatively and within 1 month after the surgery. In the metastatic group, the serum levels of the tumor markers were examined only before the treatment. According to the results; the relationship between the sensitivity of the tumor markers, the stages and the preoperative and post operative serum levels were examined. In the group of patients with gastric carcinoma, the sensitivity of CEA, CA 19-9 and CA 72-4 were found to be 31.2%, 40.6% and 46.8% respectively regardless of the stage. For the patients with colorectal carcinoma,these values were found to be 42.8%, 47.6% and 33.3%, respectively. The relationship between the stages of the patients and the serum levels of the tumor markers was evaluated statistically by the corelation analysis of Pearson. While a moderate relationship was found between the stage and the numeric value of CA19-9 in the patients with gastric carcinoma (r=0.36 p=0.04), no significant relationship was indicated among the numeric values of CA72-4 and CEA. 46For the patients with colorectal carcinoma, there was a significant relationship between the stage and the numeric value of CA72-4 (r=0.50 p=0.001) while this was moderate for CA19-9 and CEA ( respectively r=0.34 p=0.02, r=0.35 p=0.02). All patients included, the relationship between the values of CEA, CA 19-9 and CA 72-4 preoperatively and within one month after the operation, was statistically evaluated by using“Student's t test”in paired samples. A statistically significant relation between CA 19-9 and CA 72-4 values was suggested in patients with gastric carcinoma (respectively t=3.58 p=0.002, t=2.3 p=0.03) whereas this was not found to be true for CEA.