Mardin ekolojik koşullarında II. ürün olarak yetiştirilen bazı tane mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve bazı verim unsurlarının belirlenmesi
Determination yield and some yield components of some grain maize (Zea mays L.) varieties grown as second crops in the Mardin ecological conditions
- Tez No: 510573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN TURAN, PROF. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, Mardin ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı tanelik mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve bazı verim unsurlarını belirlemek amacıyla 2016 yılında, Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Atlıca Köyünde şahıs arazisinde ikinci ürün yetiştirme döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada tohumluk materyali olarak; AS71, Capuzi, Motril, PR32T83, DKC6120, DKC6101, AGM1506, Market, Apex ve Sincero tanelik mısır çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin bitki boyları 194.8-233.6 cm, tepe püskülü çıkış süresi 65.0-70.6 gün, koçan boyu 17.46-21.40 cm, koçandaki tane sayısı 468.60-651.96 adet, tek koçan verimi 185.66-327.66 g, koçandaki sıra sayısı 13.86-16.13 adet, sap kalınlığı 2.86-3.14 cm, koçan yüksekliği 80.33-112.53 cm, bitki başına koçan sayısı 0.94-0.98 adet, bin tane ağırlığı 287.33-564.33 g, hektolitre ağırlığı 64.40-81.23 g, ham yağ oranı % 2.99-4.40, ham protein oranı % 8.59-9.34,nişasta oranı % 62.97, tane verimi 771.67-1098.33 kg/da, koçan kalınlığı 2.93-4.63 cm arasında değişmiştir. Araştırmada kullanılan çeşitlerden tane kalitesi açısından en uygun çeşitlerin PR32T83, AGM1506, DKC6120, MARKET ve DKC6101 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield and some yield components of some grain maize (Zea mays L.) varieties grown as second crops in the Mardin ecological conditions. In 2016, three random seeds were grown in the second crop growing season in Atlica Village of Kızıltepe district of Mardin, carried out repeatedly. As seed material in the study; AS71, Capuzi, Motril, PR32T83, DKC6120, DKC6101, AGM1506, Market, Apex and Sincero corn varieties were used. Varieties used in the research were 194.8-233.6 cm in plant height, 65.0-70.6 days in peak tassel length, 17.46-21.40 cm in the height of the stubble, 468.60-651.96 in the cocoon, 185.66-327.66 g in the single cocoon yield, 13.86-16.13 in the cocoon, the weight of the stem is 2.86-3.14 cm, the height of the cob is 80.33-112.53 cm, the number of cobs per plant is 0.94-0.98, the weight of one grain is 287.33-564.33 g, the weight of hectorite is 64.40-81.23 g, the crude oil content is 2.99-4.40% 8.59-9.34, starch content 62.97%, grain yield 771.67-1098.33 kg / da, and cob thickness 2.93-4.63 cm. It was determined that the most suitable varieties used in the study were PR32T83, AGM1506, DKC6120, MARKET and DKC6101.