Midtrimesterdeki borderline oligohidroamniyozun perinatal sonuçlara etkisi
The effect of midtrimester borderline oligohydramnios on perinatal outcomes
  1. Tez No: 510587
  2. Yazar: İSA DÜRÜMLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN İLKER ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Borderline amniyotik sıvı indeksi (AFI) plasental fonksiyondaki düşüşün ve progresif fetal kötüye gidişin erken bir belirteci olabilir. Borderline amniyotik sıvı ile ilgili bildirilen advers gebelik sonuçlarındaki farklılıklara dayanarak, bu gebeliklerde antepartum fetal değerlendirme hakkında fikir edinmek için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı borderline ve normal amniyotik sıvı hacmine sahip olguları, perinatal sonuçlar açısından karşılaştırarak, çıkan sonuçlar ışığında bir klinik tutumun ortaya konmasına katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda çalışmaya Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Polikliniğine Ocak 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında başvuran ve midtrimesterdeki borderline oligohidroamniyos tanısı alan gebeler (n=50) ile normal amniyon sıvısına sahip olan gebeler (n=50) retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 14-28 gebelik haftası arasında görülen AFI ölçümleri yapılan gebelerden, ölçüm sonuçları 5cm
Özet (Çeviri)
Borderline amniotic fluid index (AFI) may be an early indicator of placental function decline and progressive fetal deterioration. Based on differences in reported adverse pregnancy outcomes for borderline amniotic fluid, it turns out that more evidence is needed to get an idea of antepartum fetal evaluation in these pregnancies. The aim of this study was to compare the results of perinatal outcomes of borderline and normal amniotic fluid volume, contributing to establishing a clinical attitude in the light of these results. In this study pregnant women with a diagnosis of midtrimester borderline oligohydramnios (n = 50) and normal amnion fluid (n = 50) who applied to Bülent Ecevit University Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Department between January 2017 and January 2018 were retrospectively evaluated. AFI measurements between 14-28 gestational weeks ranging from 5cm