Gebelikte aktif ve pasif sigara içiciliğinin midtrimester umbilikalarter,uterinarterdoppleri,fetalbiyometrivegebeliksonuçlarıüzerineetkisi
Effects of active and passive smoking during pregnancy on midtrimester umbilical artery, uterine artery doppler, fetalbiometrics and pregnancy outcomes
  1. Tez No: 871866
  2. Yazar: SEMA BAKİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Aktifvepasifsigaraiçiciliğinmidtrimesterdeumbilikalveuterinarter Doppler parametrelerinde ve gebelik sürecinde fetomaternal etkilerini araştırmak Materyal-metod: Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesinin antenatal polikliniğine 01.07.2009-31.10.2009 tarihleri arasında başvuran sağlıklı, tekil gebeliği olan USG ile fetal anomali taraması yaptırmış, 19hf 6/7 ile 21 hf 6/7arası; sigara içen (n=50), pasif içici (n=58) ve sigara içmeyen (n=88) olaraktoplam 196 gebe alındı. Çalışmaya katılan her hasta çalışma için onay verdi. Sigara içen gruba midtrimesterde hala günde en az 1-5 sigara içen gebeler alındı, gebelik öncesi içen ancak erken haftalarda sigarayı bırakanlar alınmadı. Ev veya işyerlerindesigara içenlerleaynıartamıpaylaşankişilerpasifiçiciolarakkabuledildi.Bütünhastaların yaş, gravida, parite, abort sayısı,son adet tarihleri, USG ve SAT'a göre gebelik haftaları ve gebelikte sigara içme durumları kaydedildi. Çalışmaya alınan hastaların gebelik haftaları son adet tarihi ile hesaplandı ve erken dönemde yapılan ultrasonografik ölçümlerle bulunan değerler onaylandı. Son adet tarihi 1.trimester USG ile ölçülmüş gebelik yaşları arasında 1 haftadan fazla fark olan olgularda 1.trimester USG ölçümleri esas alındı.SGA, preeklampsi, spontan preterm eylem için risk tasıyan, altta yatan medikal hastalığı, iki ya da daha çok düşüğü olan ve obstetrik herhangi bir girişim yaptıranlar çalışmaya alınmadı. Çalışma için hastanemizin Eğitim Plan ve Koordinasyon Kurulundan gerekli onay alındı. Bu haftalarda görülen sigara içen ya da pasif içici olan gebelere sigara bırakma konusunda danışmanlık verildi. Tüm gebelere; 20.gestasyonel gebelik haftasında ultrasonografik olarak biparietal çap, femur uzunluğu, abdominal çevrenin ölçüleri ayrıca umbilikal ve uterin arter dopplerleri yapıldı. Çalışmadaki gebeler prospektif olarak doğuma ve doğum sonrasına kadar fetomaternal komplikasyonlar açısından takip edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effects of active and passive smoking on Doppler parameters of umbilical and uterine artery and feto-maternal outcome. Material Method: A total of 196 pregnant women from antenatal clinic of Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital and who had single fetus between 196/7 and 216/7 weeks of gestation were included in the study. Patients who had their anomaly scan between July and October were invited to this studyand whogaveherinformedconsenttoparticipatewiththisstudywasrecruited. Institutional Board of Review approval was taken. Our study was prospective cross- sectional study. Study patients were divided into three groups according to their smoking status; smoking group had 50 patients, passive smoking group had 58 pregnant women, non-smoker group had 88 patients. Smoking group was defined as smoking at least one cigarette during mid-trimester. Pregnant women who stopped smokingafterconfirmation oftheirpregnancywereexcludedfrom thestudy. Passive smoking was defined as having exposure to cigarette smoke due to inevitable circumstances although they were not smoking. All patients' information including gravity, parity, abortion, age, last menstrual period (LMP), gestational week according to their first USG and smoking status were recorded. Patients LMP were confirmed with their first USG available. For patients who were determined to have more than one week difference between LMP and first trimester USG, gestational week was determined according to their first trimester USG. Patients who were diagnosed with preeclampsia, having a SGA fetus, who had risk factors for preterm labor, who had two or more abortion and accompanying medical disease were excluded from the study. All the patients who continued to smoke or exposed to cigarette some were counseled for the adverse effects of cigarette. In addition to routine USG scanning parameters including biparietal diameter (BPD), femur length (FL) and abdominal circumference (AC), umbilical and uterine Doppler measurements were performed.