İntrauterin gelişme geriliği tanısı alan gebelerde fetal solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of fetal respiratory functions in pregnant women di̇agnosed with FGR
  1. Tez No: 805047
  2. Yazar: GUNAY RZAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL ARISOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda üçüncü trimester normal sağlıklı gebe popülasyonu ile İUGK tanısı almış gebe polpulasyonlarının fetal nazal solunumun doppler utrasonografi ile ölçümlerinin uterin arter PI, umbilikal arter PI ve MCA ( mid serebral arter ) PI ölçümleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık . Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, vaka-kontrol çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma; T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Kasım 2022 ve Haziran 2023 tarihleri arasında perinatoloji polikliniklerine rutin gebelik takibi için başvuran gebeliğin üçünci trimesterde IUGK tanısı konmuş 18-40 yaş aralığında 35 olgu ile yine hastanemizde gebelik takibinde olan üçüncü trimesterdeki 75 normal sağlıklı gebe kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza kriterlerine uyan 110 gebelik (75 normal gelişimli gebelik, 35 gelişim kısıtlılığı olan gebelik) dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilen gebeliklerde, ortalama maternal yaş 29,2±5,5, ortalama muayene zamanındaki gebelik haftası 36,2±2,1, ortalama doğum haftası 38,8±1,3, ortalama doğum kilosu 3195,6±575,8 gr ve ortalama neonatal kan gazı pH 7,32±0,07 olarak saptandı.Normal gelişim gösteren 75 olgunun solunum fonksiyonlarının gebelik haftası ile korelasyonu incelendiğinde, T1 (P=0,088), T2 (P=0,453), Ortak T (P=0,158), PSV inspriyum(P=0,738), PSV expriyum ilişki izlenmedi. Gelişim kısıtlılığı olan olgularda expriyum ve ispriyum PSV anlamlı olarak daha az saptandı. inspiriyum PSV 292,8±102,5 mm/sn ve expriyum PSV 253,7±77,3 mm/sn saptandı. T1(P=0,088), T2 (P=0,453), Ortak T (P=0,158) zamanlarında solunum fonksyonlarında farklılık izlenmedi. Sonuç: Gelişim kısıtlılığı olan ve olmayan olguların fetal solunum fonksiyonları karşılaştırıldığında, IUGR lerde inspirasyon PSV ve ekspirasyon PSV tepe hızı ortalama inspiriyum PSV 242,8±98,6 mm/sn ve expriyum PSV 207,7±71,9 mm/sn olarak bulundu ve anlamlı olarak normal gelişim gösteren olgulardan daha az olduğunu tespit etdik. Ancak inspirasyon süresi= T1 ve ekspirasyon süresi = T2-nin değişmediği tespit edildi. Fetal solunum fonksiyonlarının bakılmasının yenidoğan yoğun bakıma gitme ihtiyacının ön görülmesinde bir rolü olmadığı ,önemli olan yine gebelik haftası olduğu tespit edildi. Normal sağlıklı gebelerde fetal nazal sıvı akışındaki değişikliklerin ilerleyen gebelikle birlikte yapısal ve fonksiyonel olgunlaşmaya bağlı olduğu sonucuna vardık. Gelecekte,2 boyutlu renkli Doppler analizi kullanılarak fetal burun sıvısı akışının değerlendirilmesi, fetal olgunlaşmayı değerlendirmemizi sağlayabilir. Daha ileri çalışmalarda, 2 boyutlu renkli Doppler analizi kullanılarak fetal solunum hareketine bağlı burun sıvısı akış dalga formlarının değerlendirilmesi, fetal solunum olgunlaşmasını ve fetal durumu değerlendirmemizi sağlayabilir. İUGR tanısı alan olgularda umbilikal arter PI na ek olarak fetal nazal akım doppler ultrasonografisinin yapılmasının fayda sağlayacağını düşünmekteyiz. Anahtar Kelimeler : Fetal solunum fonksiyonları, intrauterin gelişme geriliği, umbilikal arter doppler .
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship of measurements of fetal nasal respiration with doppler utrasonography measurements of uterine artery PI, umbilical artery PI and MCA (mid cerebral artery ) PI measurements of pregnant women diagnosed with IUGC with a normal healthy pregnant population in the third trimester. Materials and Methods: Our study was planned as a prospective, case-control study. Worked; T.C. December June November 2022 and June 2023, 35 cases between the ages of 18-40 who were diagnosed with IUGK in the third trimester of pregnancy who applied to perinatology outpatient clinics for routine pregnancy follow-up at the University of Health Sciences (SBU) Umraniye Health Application and Research Center Obstetrics and Gynecology and 75 normal healthy pregnant women in the third trimester who are also being followed up with pregnancy in our hospital were included as a control group. Dec.15. The patients were diagnosed with IUGK in the third trimester of pregnancy. Results: 110 pregnancies that met the criteria (75 pregnancies with normal development, 35 pregnancies with developmental disabilities) were included in our study. The mean maternal age was found to be 29.2±5.5, the mean gestational week at the time of examination was 36.2±2.1, the mean birth week was 38.8±1.3, the mean birth weight was 3195.6±575.8 g and the mean neonatal blood gas pH was 7.32±0.07 in the pregnancies included in our study.When the correlation of respiratory functions with the gestational week of 75 cases with normal development was examined, T1 (P=0.088), T2 (P=0.453), Common T (P=0.158), PSV insprium(P=0.738), PSV exprium relationship was not observed. Exprium and isprium PSV were significantly less detected in patients with developmental disabilities. the inspirum PSV was 292.8±102.5 mm/sec and the exprium PSV was 253.7±77.3 mm/sec. There was no difference in respiratory function at T1(P=0.088), T2 (P=0.453), Common T (P=0.158) times. Conclusion: When fetal respiratory functions of patients with and without developmental disabilities were compared, inspiration PSV and expiratory PSV peak rates were found to be 242.8±98.6 mm/sec and expirium PSV 207.7±71.9 mm/sec on IUGR, and we found that they were significantly less than those with normal development. However, it was found that inspiration time= T1 and expiration time = T2- did not change. It was determined that the care of fetal respiratory functions does not have a role in predicting the need to go to neonatal intensive care, the important thing is the week of pregnancy. We concluded that changes in fetal nasal fluid flow in normal healthy pregnant women are related to structural and functional maturation with later pregnancy. In the future, the evaluation of fetal nasal fluid flow using 2-Dimensional color Doppler analysis may enable us to evaluate fetal maturation. In further studies, evaluation of nasal fluid flow waveforms related to fetal respiratory movement using 2-Dimensional color Doppler analysis can enable us to evaluate fetal respiratory maturation and fetal condition. We believe that fetal nasal flow doppler ultrasonography in addition to umbilical artery PI will be useful in cases diagnosed with October. Key Words : Fetal respiratory functions, intrauterine growth retardation, umbilical artery doppler .