Çocuklarda bilgisayar destekli eğitimin kalp sağlığını geliştirme tutumlarına etkisi
Effect of computer aided education on promoting cardiovascular health attitudes of children
- Tez No: 510617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çocuklarda Bilgisayar Destekli Eğitimin Kalp Sağlığını Geliştirme Tutumlarına Etkisi Amaç: Bu araştırma, çocuklara verilen bilgisayar destekli eğitimin kalp sağlığını geliştirmeye yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla tek grupta ön test- son test yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Türkiye'de Bayburt il merkezinde bulunan bir ortaokulda 17 Nisan 2017- 19 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, belirtilen ortaokulda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem grubu seçimine gidilmeden, araştırmaya katılım konusunda veli ve öğrenci izni elde edilen tüm öğrenciler (N=148) araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından“Öğrenci Bilgi Formu”ve“Çocuk Kalp Sağlığını Geliştirme Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından öğrencilere tek oturumdan oluşan“Kalp Sağlığımızı Koruyalım Eğitimi”verilmiş; bir hafta sonra“Kalpcanla Kalp Sağlığımızı Koruyalım Alıştırma ve Uygulama Yazılımı”uygulanmıştır. Eğitim ile alıştırma ve uygulama yazılımından oluşan bu programın öncesinde ve sonrasında öğrencilerin kalp sağlığına yönelik tutumları“Çocuk Kalp Sağlığını Geliştirme Tutum Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi, Mann-Whitney U testi ve Cronbach alfa katsayı hesaplaması ile analiz edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve velilerden yazılı izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of Computer Aided Education on Promoting Cardiovascular Health Attitudes of Children Aim: This semi-experimental study was conducted with a single group using pre- and post-tests to determine the effect of computer aided education on promoting cardiovascular health attitudes of children. Materials and Methods: The study was conducted in a secondary school in the province of Bayburt, Turkey, between April 17, 2017 and June 19, 2018. The study population consisted of students studying at the specified secondary school during the autumn semester of the 2017-2018 academic year. The study was carried out with all the students (N=148) who had parental permission to participate in the research without any sample group selection. The data were collected by the researcher using the“Student Information Form”and the“Attitude Scale for Promoting Children's Cardiovascular Health”. In the study, the researcher provided a single session training of“Keeping Our Heart Healthy”to the students, and one week later, the“Keeping Our Heart Healthy Practice Software”was applied. Students' attitudes towards heart health before and after this program, which consists of training and exercise application software, were evaluated with the“Attitude Scale for Promoting Children's Cardiovascular Health”. The data were analyzed using percentile distributions, mean, standard deviation, t-test in dependent groups and independent groups, Mann-Whitney U test, and Cronbach's alpha coefficient calculation. Written consent of the parents, ethical approval and official permission were obtained to conduct the research. Results: The average score of students in the Attitude Scale for Promoting Children's Cardiovascular Health was 51.97±6.97 in the pre-test and 61.67±2.74 in the post-test.