Sağlık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki benlik saygılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of professional self-esteem of social workers in health care in terms of several variables
  1. Tez No: 510618
  2. Yazar: MERVE TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanların problem çözme ve baş etme kapasitelerini geliştirmeyi, kaynak, hizmet ve fırsat tanıyan sistemlerle bağlantı kurmalarını amaçlayan sosyal hizmet mesleğinin önemli alanlarından biri de tıbbi sosyal hizmettir. Sağlık alanında uygulanan sosyal hizmetleri tanımlamak için kullanılan tıbbi sosyal hizmet hastalık sürecindeki bireylerin psiko-sosyal ekonomik sorunlarını çözmek için çalışır. Bu çalışma sağlık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki benlik saygılarının çeşitli değişkenler açısından incelenerek ortaya konmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma tıbbi sosyal hizmet uygulamalarının daha sağlıklı ve işlevsel bir biçimde yürütülmesine katkı sağlaması açısından önemlidir. Nicel araştırma olarak planlanan bu çalışmanın modeli, genel tarama modelidir. Araştırmada kartopu örnekleme çeşidi kullanılmıştır. Kartopu örnekleme evrenin sınırlarının ve evrene üye olanların kesin olarak belirlenemediği durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu araştırmanın evrenini Türkiye genelinde sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm tıbbi sosyal hizmet uzmanları oluşturmaktadır. Evren üzerinden yapılan hesaba göre 274 tıbbi sosyal hizmet uzmanına ulaşılmak istenmiş fakat mail yoluyla ulaşılan katılımcılardan geri dönmeyenlerin olması nedeniyle çalışma 150 sosyal hizmet uzmanı ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Sosyal Hizmet Uzmanları İçin Kişisel Bilgi Formu”ile“Arıcak Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde frekans tabloları ile T testi ve Anova Testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki benlik saygısı ölçeği puanlarının 118 ±21,39 olduğu görülmüştür. Mesleki benlik saygısı ölçek puanlarının yaş, aylık gelir, eğitim düzeyi, mesleki deneyim yılı, görüşme odasına sahip olma durumu, görüşme süresi gibi değişkenlere göre istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde farklılaştığı (p0,05) saptanmıştır. Sonuç olarak, sağlık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki benlik saygılarının demografik değişkenlerden ziyade iş yaşamına ait değişkenlerden etkilendiği görülmüştür. Bu nedenle, sağlık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki benlik saygılarının artırılması için iş yaşamı ve mesleği uygulama süreçlerine dair düzenlemeler ve iyileştirilmelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important areas of the social work profession that aims to improve people's problem-solving and coping capacities, and to connect them with systems that provide resources, services and opportunities is medical social work. The medical social work, used to describe the social services practiced in the health field, works to solve the psycho-social economic problems of the individuals who are suffering a disease. The aim of this study is to examine the professional self esteem of the social workers working in health care field in terms of several variables. This study is important in terms of contributing to the implementation of medical social work practices in a healthier and more functional way. The model of this study, planned as quantitative research, is the general screening model. Snowball sampling type used in the research. Snowball sampling is a method used in situations where the limits of the universe and members of the universe can not be precisely defined. The universe of this research consists of all medical social workers working in health institutions in Turkey.According to the calculations made over the universe, 274 medical social workers were planned to be reached, but the study was completed with 150 social workers since some of them did not reply to the e-mails sent to them.“Personal Information Form for Social Workers”and“Arıcak Professional Self-Esteem Scale”were used as data collection tool in the research. Findings obtained from the research were analyzed with the statistical program. Frequency tables, T test and Anova Test analyzes were used. It is found that the professional self-esteem scores of social workers participating in the survey were 118 ± 21,39. Vocational self-esteem scale scores differed significantly according to variables such as age, monthly income, education level, years of professional experience, presence of interview room, duration of interview (p 0.05) according to variables such as sex, marital status and number of children. As a result, it has been seen that the professional self esteem of social workers working in health care is affected by the variables of business life rather than demographic variables. For this reason, it is recommended to make arrangements and improvements to the work life and professional practice processes in order to increase the professional self-esteem of social workers working in health care.